Datum zveřejnění: 
24. 6. 2025
Jurský vědecký park je tématem letošního FEL Campu, tábora pro středoškolské student(k)y starší 18 let, které baví (elektro)technika, elektronika, IT či přírodní vědy. Během akce, která se uskuteční od 4. do 8. srpna na březích Orlické přehrady nedaleko jihočeského Temešváru, bude na programu i zkouška nové technologie od společnosti CETIN – a to v rámci jednoho z hlavních výzkumných úkolů týdne.

FEL Camp má ještě pár volných míst, přihlásit se lze zde.

„Nabíráme odhodlané nadšence do vědecké základny v nově objevené jurské lokalitě Píseckých hor,“ uvedl za organizační tým doc. Jiří Vodrážka, vedoucí katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT. Podotkl, že účastníky a účastnice čeká nabitý program, během kterého využijí své znalosti a naučí se spoustu nového – včetně rozvoje schopnosti týmové spolupráce.

Jedna z prvních výzev bude stavba solární elektrárny u stanového tábora, přímo na pláži. Na to naváže řada tematických úkolů zaměřených na orientaci v prostoru, stopování dinosaurů i vědecká dobrodružství, která si organizační tým nechává jako překvapení.

Jasné však je, že při „hledání dinosaurů” táborníkům a tábornicím výrazně pomůže pojízdná stanice mobilní sítě 5G s rozšířením na novou technologii RedCap od společnosti CETIN – testování technických scénářů a úloh pro účastnictvo FEL Campu ostatně probíhá i ve firemních laboratořích.

Novinka RedCap 5G v akci

Nová technologie je vhodná pro spolehlivé přenosy s nízkým zpožděním, které zároveň nevyžadují extrémní přenosové rychlosti. „RedCap je technologie zacílená na prostor internetu věcí a navržená tak, aby vyplnila mezeru mezi NB-IoT, Cat-M a plnohodnotným 5G. Klíčem k širokému přijetí technologií jsou téměř vždy náklady potřebné na jejich zavádění a provoz,“ sdělil Petr Grohman, vedoucí radiové laboratoře CETIN. „Snížením nároků na výsledný výkon, v porovnání s plnohodnotným 5G, lze zjednodušit konstrukci čipů a koncových 5G zařízení, což vede ke snížení výsledné ceny a tím i ke snadnějšímu masovému nasazení této technologie,“ doplnil Petr Grohman. Očekává se, že technologie najde uplatnění hlavně u nositelné elektroniky, komunikace s různými zařízeními v průmyslu (M2M komunikace) a ve světě internetu věcí (IoT).

Využití nové technologie podle organizátorů FEL Campu ostatně souzní s poselstvím vědeckotechnického tábora. „Naším cílem je vtáhnout účastníky campu do děje a nadchnout je pro nové technologie. Hledat ta pravá řešení a využít na maximum to, co je zrovna k dispozici. Improvizovat, bavit se a jít úspěšně do cíle. Všichni se už teď těšíme na letní dinosauří stopování,“ podotkl doc. Jiří Vodrážka. Stejně to vnímá i vedoucí tábora dr. Zbyněk Kocur, taktéž z katedry telekomunikační techniky.

„Jsme nadšeni z toho, že se nám povedlo vymyslet misi, kde můžeme ukázat nasazení moderních technologií v zajímavém prostředí a trochu tak uvést v život světy vytvářené Karlem Zemanem nebo Stevenem Spielbergem,“ konstatoval dr. Kocur.

Vedle vědeckotechnických dobrodružství čeká tým FEL Campu i klasičtější tábornický program – třeba večerní táboráky s opékáním buřtů.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Šárka Loukotová Novotná
E-mail: 
loukosar@fel.cvut.cz