Smyslem iniciativy je navázat na úspěšně realizovaný projekt z roku 2024, jehož cílem bylo ukázat nejen akademické obci, ale také aktivním občanům, neziskovým organizacím a zástupcům veřejné správy na Ukrajině cestu, jak lze plánovat rozvoj a obnovu měst a obcí v podmínkách poválečné obnovy, transformující se ekonomiky a omezených zdrojů – a zároveň být schopni v rámci společensky odpovědné vědy a výuky zajistit vzdělávání a rozvoj kompetencí studentů i pedagogů.
Výchozím partnerem projektu je O. M. Beketovova národní univerzita urbánní ekonomie v Charkivu. Nově se k programu přidávají také Poliská národní univerzita v Žitomyru, Lvivská národní polytechnika a Mykolajivská národní zemědělská univerzita. O účast projevují zájem i další univerzity mimo oficiální rámec. V návaznosti na pozitivní zkušenosti bude výuka a vědecká spolupráce rozvíjena nejen ve spojení s ČVUT, ale i s univerzitami v Německu, Polsku a Rakousku. Důležitým přínosem budou i odborné znalosti pedagogů z Ekonomicko-technologické univerzity v Prištině (UBT), kteří sdílejí zkušenosti s obnovou měst po konfliktu v Kosovu.
Hlavní ambicí letošní etapy je vytvoření mezinárodního výzkumného konsorcia schopného společně řešit projekty zaměřené na rekonstrukci válkou poškozených ukrajinských měst. Do aktivit se přidají i další fakulty ČVUT, včetně Fakulty architektury, a pro ukrajinské akademiky budou zajištěny odborné stáže na různých pracovištích univerzity.
Přípravná část projektu probíhá od dubna do června a soustředí se na budování kontaktů a vyhledávání vhodných partnerů zainteresovaných univerzit. Vyvrcholením bude online setkání všech zúčastněných institucí dne 18. června. Na ukrajinských univerzitách právě probíhá výběr akademiků pro odborné pobyty v ČR a další aktivity. V navazující fázi vycestují čeští akademici do Žitomyru a Lvova, zatímco na podzim přijedou jejich ukrajinští kolegové na stáže do Prahy. Klíčovým momentem bude workshop vznikajícího výzkumného konsorcia, který se uskuteční 16.–17. října na Masarykově ústavu vyšších studií ČVUT v Praze.
Projekt ukazuje, že i v obtížných podmínkách může vznikat silná mezinárodní spolupráce, která je profesionální, přátelská a zaměřená na skutečnou pomoc.
Foto: Žitomyrská škola poškozená bombardováním