První oficiální zmínka o vinohradské nemocnici se datuje k 15. červenci 1897, kdy zastupitelstvo přijalo na svém zasedání rozhodnutí vybudovat nemocnici pro obyvatelstvo „okresu“ Královské Vinohrady. Slavnostně do rukou veřejnosti byla nemocnice předána 11. května 1902 v podobě dvou interních pavilonů, administrativní budovy, hospodářské budovy, prosektury a pavilonu pro dezinfekci. V průběhu dalších let se pak nemocnice rozšiřovala a rozrůstala o řadu dalších objektů. V současnosti představuje Fakultní nemocnice Královské Vinohrady vysoce specializované zdravotnické zařízení poskytující zdravotní péči v téměř celém rozsahu medicínského spektra pro své spádové oblasti Prahy 3 a Prahy 10, v některých oborech i pro pacienty z celé Prahy, východních Čech a v případě popálených pacientů z celých Čech.
„Obdobně jako v oblasti medicínské se nemocnice potřebuje rozvíjet i z hlediska svých prostor, zázemí pro personál i bytových možností. Chceme se dívat dopředu, hledat zajímavá řešení pro nejbližší dobu i vize do budoucnosti. Proto jsme se rozhodli oslovit studenty architektury a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze,“ říká Ing. Bořek Votava, náměstek pro strategii a rozvoj Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Úkolem pro studenty programu Architektura a stavitelství Fakulty stavební ČVUT bylo připravit tzv. generel areálu, tedy souhrnné řešení provozní, prostorové i architektonicko-urbanistické pro modernizaci s výhledem využití stávajícího areálu do dvaceti let. Vzhledem k vysoké obtížnosti zadání znásobené specifickým prostředím nemocnice se jako vedoucí ateliérových i závěrečných prací úkolu ujali prof. Michal Šourek a MgA. Petr Kolář z Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze. Studenti pracovali na návrzích ve čtyřech týmech v jejich fakultním ateliéru po celý semestr.
„Při podobných zadáních je zvykem, že studenti tvoří týmově pouze polovinu semestru a dále již pracují samostatně. Zde však úvodní analýzy a přípravné studie ukázaly, že úloha regenerace a revitalizace areálu vinohradské nemocnice je komplexnější a rozsáhlejší, než jsme na začátku semestru předpokládali. Náročné téma medicínského provozu a jeho zázemí se zde pojí s mimořádným rozsahem úlohy, situováním v kontextu města i vztahem hodnotných historických budov nemocnice s vyžadovaným moderním prostředím do budoucna. Složité zadání studenty velmi zaujalo, stále přicházeli s novými nápady, nechali jsme je tedy pracovat v týmech po celý zimní semestr,“ vysvětluje prof. Michal Šourek.
„Obtížnost úkolu jsme si uvědomovali a studentům jsme se při přípravě návrhů snažili vyjít co nejvíce vstříc. Poskytli jsme jim jak dokumentaci provozu nemocnice a jejích jednotlivých úseků, dokumentaci stavebních objektů i situační plány areálu prostředí naší nemocnice, tak jsme pro ně zrealizovali prohlídku areálu a jednotlivých provozních částí. Při ní navštívili nejen prostory běžně dostupné návštěvníkům nemocnice, ale zavedli jsme je i do zázemí nebo třeba na operační sály,“ popisuje Ing. Bořek Votava z Fakultní nemocníce Královské Vinohrady.
Studenti při studiu podkladových informací odhalili významný urbanistický rozvojový potenciál pozemků nemocnice. „V návrzích řešili komplexní přestavbu nemocnice v rámci všech jejích pozemků, v některých případech i části spádového území. Ve všech variantách návrhů také využili rozsáhlé pozemky nemocnice k bytové výstavbě, čímž území zapojili do struktury veřejného prostoru města. Na bydlení formou rekonstrukce také přeměnili hodnotné historické budovy nemocnice, které již nemohou vyhovět soudobým a budoucím potřebám medicínského provozu. Vše navíc museli řešit tak, aby přestavba areálu proběhla bez přerušení nebo podstatného omezení provozu nemocnice či funkce okolní zástavby. Součástí studentských prací musela být i ekonomická rozvaha,“ říká MgA. Petr Kolář z Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze.
Výstava semestrálních prací studentů magisterského studia programu Architektura a stavitelství, na nichž studenti pracovali v ateliéru Šourek–Kolář, tak poskytuje rozsáhlou představu o tom, jak by se mohl stávající areál nemocnice proměnit v horizontu deseti či dvaceti let. Řada materiálů zahrnujících například poster s nákresy a vizualizacemi či digitální architektonický model, reprezentovaný videozáznamem průletu areálem s možností jeho „živé“ prohlídky, nabízí návštěvníkům nahlédnout, kudy by se třeba jednou v budoucnu mohla FN Královské Vinohrady ubírat.
Výstavu prací studentů Fakulty stavební ČVUT představující návrhy revitalizace a rozvoje FN Královské Vinohrady lze zhlédnout od 16. dubna do 15. května 2025 v pracovních dnech od 9 do15 hodin v pavilonu L – ředitelství FN Královské Vinohrady.