Letošní ročník přinesl významnou změnu – odborná porota nominovala čtyři vítězné týmy, přičemž tři z nich postupují do mezinárodního finále EuroTeQaThon, které se uskuteční v Eindhovenu ve dnech 14.–16. června 2025. Čtvrtý vítězný tým, jehož řešení bylo porotou označeno za nejperspektivnější z hlediska komerčního rozvoje, získává cenu v podobě účasti na Bootcampu organizovaném IESE Barcelona ve dnech 28.–31. července 2025.
Do soutěže se přihlásilo 47 studentů ČVUT a dva studenti Střední průmyslové školy sdělovací techniky (SPŠST) Panská. Šest společností přispělo výzvami do Collider 2025: Plzeňský Prazdroj, PRE, Capexus, Pixida, SuSe a Tuluke Foundation.
Jako nejlepší projekt porota ocenila Wasteless Office, který řešil výzvu od společnosti Capexus, zaměřenou na bezodpadové renovace kanceláří. Řešení nabízí ekologičtější a ekonomicky efektivnější alternativu k běžně používaným technologiím.
Za inovativní přístup k recyklaci stavebního odpadu získal ocenění tým ReTile, složený ze studentů Shehjar Bhat , Conlan Benkang Mah (Fakulta informačních technologií ), Jan Plašil (Masarykův ústav vyšších studií ), Nozima Nasimova (Fakulta biomedicínského inženýrství) a Marek Šimík (SPŠST Panská ), který vyvinul kompozitní materiál z pryskyřice a stavebního odpadu, především ze sádrokartonu a omítky. Tento materiál se vyznačuje vysokou pevností v tlaku a po další úpravě může být využit například jako obkladový materiál. Ve spolupráci s firmou Capexus byl navržen podnikatelský model samostatné firmy, která by přijímala stavební odpad i od dalších společností.
Další tři postupující týmy se věnovaly následujícím výzvám:
- PRE: Model umělé inteligence pro predikci zatížení distribuční sítě,
- Tuluke Foundation: Karbonizace zemědělského odpadu,
- Pixida: Přemostění hranic – Udržitelné sdílení znalostí pro globální dopad.
Úspěch letošního EuroTeQ Collideru dokazuje vysokou úroveň inovativních nápadů a mezioborové spolupráce studentů, které mohou přispět k udržitelnější budoucnosti.