S Nocí vědců na FEL ČVUT je letos spjata menší organizační změna. Kvůli rekonstrukci hlavního vstupu můžete do budovy vstoupit buď přes vchod z ulice Šolínova, nebo přes hlavní vchod Fakulty strojní ČVUT z ulice Technická. Naprostá většina programu bude soustředěna do přízemí FEL – a dozvíte se v něm spoustu zajímavostí.
Tým z AV studia přiblíží proměnu obrazu i střihu vlivem měnících se technologií i to, jak se liší ochrana starších bankovek oproti těm současným. Dr. Jan Bednář z katedry radioelektroniky upozornil, že část chystaného programu se opět zaměří i na virtuální realitu.
Pozoruhodnými technickými vychytávkami vás provedou také experti z katedry měření FEL ČVUT. „Přijďte se podívat, jak skvělé nápady a chytré programy studentů a studentek FEL dokážou proměnit obyčejné součástky v jedinečná, funkční a fascinující zařízení využitelná v robotech, letadlech i měřicích přístrojích,“ uvedl dr. Tomáš Drábek. Zajímavá je také mlžná komora, kterou připraví tým z katedry fyziky. „Svět kolem nás je prostoupen neviditelným ionizujícím zářením. Pochází ze Země, Slunce, ale i z dalekých hlubin vesmíru. Difúzní mlžná komora je fascinující zařízení, které nám toto záření umožňuje spatřit tím, že proměňuje neviditelné stopy ionizujících částic na viditelné mlžné stopy,“ popsal doc. Milan Červenka.
Cestou ke zmíněným expozicím rozhodně neminete roboty. „Letošní Noci vědců se plánujeme zúčastnit se dvěma průzkumnými roboty MARV a helhest. Tematicky se budeme věnovat plánování, jak si robot vybírá cestu prostředím. A dáme možnost návštěvníkům poměřit síly s robotem při plánování cesty terénem a možná i něco navíc,“ popsal Ing. Bedřich Himmel z katedry kybernetiky FEL.
(Nejen) fanoušky a fanynky formulí pak potěší expozice v režii eForce Prague Formula – týmu studentů a studentek z Fakulty elektrotechnické a Fakulty strojní, který vyvíjí autonomní elektroformuli a boduje s ní na evropských tratích. Členové a členky týmu pohovoří jak o aktuálním modelu vozu, který představili letos v červnu a během léta s ním slavili úspěchy na závodech v Rakousku, Německu, Česku a Itálii, tak i o tom, co všechno návrh a výroba závodního vozu obnáší. A formuli si samozřejmě i prohlédnete.
K čemu je nutné využívat vysoké napětí, kde se s ním můžeme setkat, kdy je (ne)bezpečné? A jak by se změnil svět, pokud by vysoké napětí neexistovalo? To ve své přednášce popíše Bc. Marek Novotný, student programu Elektronika a komunikace, od 18:30 v posluchárně č. 209, v druhém patře budovy. A nebojte, že by to byla nuda – naopak. Marek Novotný ostatně ukáže i několik zajímavých experimentů.
Cestou na přednášku získáte také extravagantní účes „dotekem“ Van de Graaffova generátoru, který vás nabije na 10 000 voltů. Tentokrát bude umístěn u schodiště v prvním patře. A originální elektronický suvenýr na památku si za pomoci členů a členek ze studentského spolku +/-FEL vyrobíte v přízemním FEL Café.
Těšíme se na vás!