Datum zveřejnění: 
14. 5. 2024
O víkendu 18.-19. května se uskuteční další ročník oblíbeného a vyhledávaného festivalu, který zájemcům ve spolupráci s vybranými partnery umožňuje nahlédnout do – veřejnosti obvykle nepřístupných – zajímavých prostorů. ČVUT jich letos nabídne v Praze pět, a to díky Fakultě strojní, Fakultě elektrotechnické a Správě účelových zařízení. Skutečnou lahůdkou bude Santiniho kaple Božího hrobu, jejíž prohlídku Fakulta elektrotechnická doplní i haptickým modelem pro nevidomé a možností prohlídky 3D modelu ve virtuální realitě.

Santiniho kaple v ulici Na Zderaze se nachází v prostoru zadního dvora budovy FEL přístupného jen zaměstnancům a zaměstnankyním fakulty. A festival Open House Praha bude zcela první příležitostí, kdy si exteriér i interiéry kaple bude moci prohlédnout i veřejnost.  Fakulta však plánuje do budoucna další možnosti prohlídek, navíc slibuje rekonstrukci kaple. O víkendu bude dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela zpřístupněné „pro všechny smysly“, připravena je mobilní aplikace využívající rozšířenou realitu, nové webové stránky s možností prohlížení 3D modelu ve virtuální realitě (odkazy ke stažení budou zveřejněny na stránce https://fel.cvut.cz/cs/fakulta/struktura-fakulty/kaple)  a haptický model pro nevidomé. Kaple byla součástí kostela sv. Petra a Pavla, zbořeného v roce 1904. Budova ČVUT zde vznikla v letech 1905-1906.

V Praze 2 pak ČVUT zpřístupní opět Hlávkovu kolej (Správa účelových zařízení) a budovu České polytechniky (Fakulta strojní), obě jako skupinové prohlídky s průvodcem. Polytechnika ukáže atrium, historické půdy, posluchárny, auly, pozůstatky barokní toalety, Ústav letadlové techniky a Ústav materiálového inženýrství. Novou budovu si nechal původně Český polytechnický ústav postavit v místech bývalého kláštera křižovníků na Zderaze podle návrhu Vojtěcha Ignáce Ullmanna, průkopníka české neorenesance.

Jedním z klenotů české neorenesance je pak Hlávkova kolej, pojmenovaná podle významného českého architekta, stavitele a mecenáše Josefa Hlávky. Postavena byla na pozemku po zrušené Svatováclavské věznici v Jenštejnské ulici na základě návrhu Josefa Fanty, od jehož úmrtí letos uplyne 70 let. K vidění bude společenská místnost, chodba, dvorek, studovna, pokoj.

V Dejvicích kolej ČVUT i elektrické výboje

Kromě kaple poblíž Karlova náměstí opět nabídne FEL ČVUT zájemcům a zájemkyním o architekturu také prohlídku laboratoře vysokých napětí v Praze 6 – Dejvicích, a to včetně atraktivních ukázek elektrických výbojů.

Autorem urbanistické koncepce celého areálu dejvického kampusu (i projektu Vítězného náměstí) byl Antonín Engel. A byl také architektem Masarykovy koleje. Antonín Engel byl také? Už v době svého vzniku se jednalo o moderní a multifunkční budovu o kapacitě více než osm set lůžek, vybavenou navíc přednáškovými sály, knihovnou, studovnou, žehlírnou, holičstvím, lékařskou ordinací, klubovnou, šermírnou, bufetem, temnou komorou a divadelním sálem. Díky důkladné rekonstrukci provedené ČVUT, při níž se podařilo obnovit její původní krásu včetně impozantních prosklených stropů, slouží budova svému původnímu účelu dodnes. Přístupná bude volně bez průvodce.

Na všechna místa ČVUT srdečně zve. Mezi partnery programů Open House Praha 2024 pro lidi s hendikepem patří i ELSA ČVUT.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Kateřina Veselá
E-mail: 
katerina.vesela@cvut.cz