Akce se zúčastní asi sto studentů FBMI bakalářského studijního programu Zdravotnické záchranářství, z nichž 15 bude v roli figurantů (zraněných). Ostatní studenti budou zraněné třídit fyzicky. Další část cvičení bude realizována virtuálně v simulačním softwarovém nástroji XVR ve stejném scénáři.
Ing. Martin Staněk, Ph.D., organizátor akce z FBMI, k tomu dodává: „Akce je současně pojatá i jako výzkum, ve kterém chceme zkoumat efektivitu přípravy příslušníků složek IZS s pomocí virtuální reality v kombinaci s reálným nácvikem. Chtěli bychom zjistit, zda tato kombinovaná forma přispěje k vyšší efektivitě přípravy, a také nás zajímá, jak tuto kombinovanou formu budou vnímat studenti.“
HZS Jihomoravského kraje je v Kladně v roli organizátora, kam patří i Bc. Vlastimil Svoboda, který je zároveň i studentem navazujícího magisterského studijního programu Civilní nouzové plánování na FBMI.
S nápadem tohoto výzkumu přišel Ing. Miroslav Antonín, student doktorského studia Fakulty bezpečnostního inženýrství, VŠB – Technické univerzity Ostrava, hlavní organizátor celé akce: „Vzhledem k tomu, že se ve své disertační práci zabývám využitím simulačních technologií u základních složek IZS, jevil se tento výzkum jako logický krok pro posouzení možného přínosu těchto technologií při praktickém výcviku hasičů a budoucích záchranářů.“
Akce bude pokračovat 25. 4. dalším cvičením HZS Jihomoravského kraje v Tišnově u Brna, kde proběhne i dvoudenní profesionální soutěž hasičů.
PhDr. Pavel Böhm, Ph.D., MSc., MBA, pedagog FBMI studijního programu Zdravotnické záchranářství, na závěr dodává: „Pro Fakultu biomedicínského inženýrství ČVUT je cvičení v Kladně důležitou součástí odborné přípravy budoucích zdravotnických záchranářů, kterých fakulta ročně přijme ke studiu asi devadesát.“