Datum zveřejnění: 
20. 2. 2024
Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL ČVUT), si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj nahlédnou do studia nejmodernějších technologií v robotice, IT, elektrotechnice, energetice, ale i multimédiích.

Na FEL ČVUT je v bakalářském stupni na výběr sedm programů – Otevřená informatika, Kybernetika a robotika, Softwarové inženýrství a technologie, Elektrotechnika, energetika a management, Lékařská elektronika a bioinformatika, Elektronika a komunikace a Otevřené elektronické systémy. Během Dne otevřených dveří (DOD) si zájemci a zájemkyně o studium mohou vybrat ze čtyř různě zaměřených tras – dvě budou v Dejvicích, dvě na Karlově náměstí. 
Na akci je nutná registrace, počet míst je omezený. 

Dejvickými laboratořemi vás provedou zelená a žlutá trasa. Žlutá přiblíží především studium elektroniky, kybernetiky a robotiky, softwarového inženýrství a lékařské elektroniky a bioinformatiky. S výzkumem, který má přesah do medicíny, se tak potkáte v laboratoři biomedicínských technologií. A na dalším stanovišti například nahlédnete do vývoje nejmodernějších mobilních sítí. „Na aktuálním Dni otevřených dveří uvedeme novinku v laboratoři mobilních sítí 6Gmobile Lab,“ upozornil doc. Jiří Vodrážka, který vede katedru telekomunikační techniky. „Jde o ukázku komunikace s autonomními vozidly na modelech aut, která představí studenti v rámci řešení svých diplomových prací. V naší laboratoři totiž studenti zcela nezávisle na sítích komerčních operátorů a výrobců mohou experimentovat s technologií 5G i zkoumat funkce sítí dalších generací,“ zdůraznil výzkumník. Na žluté se pak podíváte i do AV studia pro rozvoj a studium multimediálních technologií nebo laboratoře zaměřené na vývoj senzorů a zabezpečovací techniky.

Zelená trasa je především o studiu energetiky, elektrotechniky, elektroniky a ekonomiky. Lidé v rámci ní navštíví třeba laboratoř environmentální elektrotechniky. Tamní tým se mimo jiné zabývá měřením a modelováním bleskových výbojů. Dr. Jan Mikeš s kolegy návštěvníkům přiblíží ale i možnost ekonomické specializace během studia na FEL. Dalšími zastávkami budou také dílna studentského týmu eForce, jehož členové a členky vyvíjejí autonomní formule, bezodrazová akustická komora, která je nejtišším místem v Praze, nebo laboratoř vysokých napětí a pracoviště zaměřené na vývoj elektrických pohonů a široké využití 3D tisku. 

Svět grafiky i autonomních robotů

Řada zajímavých stanovišť bude i ve fakultní budově na Karlově náměstí. Tamní program je zaměřený především na studia kybernetiky, robotiky a IT. A na výběr tam bude červená a modrá trasa. 

Součástí modré je například laboratoř virtuální reality. Tým z katedry počítačové grafiky a interakce ukáže i počítačové hry vytvořené studenty a studentkami FEL. Další zastávka bude u autonomních robotů. „Na našem stanovišti se návštěvníci DOD dozvědí o tom, co děláme v laboratoři výpočetní robotiky za výzkum. Od návrhu kráčejících robotů, naučení robotů chůze, až po vytváření mapy pro roboty a jejich využití v praxi. Krom toho zájemcům představíme projekty vývoje magnetického robota nebo plánování přes více cílů s bezpilotním křídlem,“ popsala Ing. Jindřiška Deckerová, doktorandka na katedře počítačů FEL. Výzkumníci z týmu doc. Giorgose Toliase během DOD přiblíží také výzkum počítačového vidění a to, jak trénují umělou inteligenci, aby v obrazu dokázala „rozeznat cokoliv“. 

Na návštěvu pozoruhodného kurzu „Jak vyrobit (téměř) cokoliv“ pak na červené trase zvou dr. Jiří Zemánek a Ing. Krištof Pučejdl z katedry řídicí techniky. A představí návštěvníkům i přístroje, které studentky a studenti FEL během kurzu vytvořili. Na červené trase budou i ukázky bezpilotních dronů, záchranářských a průzkumných autonomních robotů, ale i výzkumů z oblastí bezpilotního řízení aut. 

Jak na Karlově náměstí, tak v Dejvicích budou mít účastníci a účastnice rovněž možnost promluvit si se studentkami a studenty FEL o tom, co je zajímá ohledně studia, bydlení na kolejích a dalších součástí studentského života.

Těšíme se na viděnou!

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Šárka Loukotová
E-mail: 
loukosar@fel.cvut.cz