Datum zveřejnění: 
30. 10. 2023
V pátek 3. listopadu se v Městské knihovně Praha bude konat celodenní program o umělé inteligenci. České vysoké učení technické v Praze budou reprezentovat odborníci z Fakulty elektrotechnické, Fakulty informačních technologií a z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. A také roboti.

Program AI 4 Talents pro žáky základních a středních škol otevře v 9:05 profesor Jiří Matas z FEL ČVUT, a to přednáškou „Proč by mě měla zajímat umělá inteligence?“. Přednáška krátce shrne vliv AI na současný byznys, představí však i příležitosti v oboru a možný vývoj toho, jak jednou AI ovlivní náš svět, včetně potenciálních rizik. Na přednášku naváže doktorand Vojtěch Cahlík z FIT ČVUT se speciálním AI kvízem, kde mohou studenti změřit své znalosti o AI se svými spolužáky a spolužačkami.

Že s umělou inteligencí může být zábava, předvede v 9:45 Vojtěch Leischner, doktorand FEL ČVUT. Díky jeho žonglérským míčkům se zabudovanými gyroskopy a senzory pohybu lze totiž data nejen vidět, ale dokonce i slyšet: míčky při výhozu zpívají, respektive generují techno hudbu.

V moderované panelové diskuzi na téma „AI jako povolání“ od 11:00 pak nebudou chybět proděkan pro spolupráci s průmyslem FIT ČVUT doc. Pavel Kordík a doktorandka z FEL ČVUT Jindřiška Deckerová, kteří spolu s dalšími hosty přiblíží, co je na umělé inteligenci zaujalo natolik, že se jí rozhodli věnovat profesně.

Poutavá bude i přednáška profesora Daniela Sýkory z FEL ČVUT, která začne ve 13:30 pod názvem „AI od lesa Řáholce aneb dokáže umělá inteligence obarvit večerníčky, převést 2D film do 3D nebo rozhýbat obrázek?“ 

Fakulta elektrotechnická na AI 4 All představí také oblíbeného robopsa Spota v roli inteligentního uklízeče: bude totiž předvádět demo autonomního sbírání odpadků pomocí své robotické ruky a umělé inteligence. Za výcvik robopsa je zodpovědná katedra kybernetiky FEL ČVUT.

I FIT ČVUT bude mít v rámci doprovodného programu robotickou ukázku, tentokrát půjde o Ozoboty, kteří ukáží využití AI ve skladové logistice. Skladová logistika představuje jednu z nejúspěšnějších aplikací umělé inteligence: ve velkých moderních skladech už nepřenášejí zboží lidé, ale vozí jej roboti. Roboty je ale potřeba naučit, jak se ve skladu efektivně pohybovat, aby se nesráželi a netvořili dopravní zácpy. Odborníci FIT ČVUT v Praze tuto úlohu zkoumají v Laboratoři robotických agentů (RoboAgeLab) na zmenšeném modelu právě pomocí malých robotů Ozobotů.

CIIRC ČVUT bude reprezentovat Jan Šedivý, expert na AI zejména v oblasti konverzační umělé inteligence a zpracování přirozeného jazyka. Na CIIRC ČVUT vede např. studentský tým Alquist AI, který se dlouhodobě umisťuje na stupních vítězů Amazon Alexa Grand Challenge. V letošním roce tým získal bronz. 

Dny AI pořádá v Městské knihovně Praha 3. listopadu nezisková organizace prg.ai. Celodenní program nazvaný AI 4 All slibuje nevšední podívanou i poznání nejen díky účasti ČVUT v Praze. Představí pomocí krátkých přednášek spojení AI s reálným světem v oblastech zemědělství, umění, mobility nebo náboženství. Účastníci všech věkových skupin budou moci s odborným vedením vytvořit vizuální nebo textová díla, relaxovat pod vedením AI, konverzovat s AI odborníky, prozkoumat autonomní vozidla nebo komunikovat s hlasovými asistenty.

Více informací najdete na Praha: AI 4 All_2 (dny-ai.cz).

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Kateřina Veselá
E-mail: 
katerina.vesela@cvut.cz