Datum zveřejnění: 
12. 6. 2023
Kvapem se blíží největší venkovní vědecký festival v České republice – VědaFest! Tento očekávaný a inspirativní akční den, který se koná 21. června od 8.30 do 19.30 hodin, představí 103 expozic na jednom místě, a to opět v pražských Dejvicích na Vítězném náměstí. Letošní ročník VědaFestu se zaměří na téma „Kořeny vědy“ a představí návštěvníkům úžasný svět vědeckého poznání.

Picture

Věda je všudypřítomná a nezbytná pro náš každodenní život. Bez vědy bychom nebyli schopni dosáhnout pokroku a poznání, jež přináší věci, které nás obklopují. Věda je užitečná a zajímavá, a to nám na VědaFestu předvedou expozice z různých oblastí vědy a výzkumu.

Na festivalu se setkáte s vystavovateli z vysokých škol, volnočasových institucí a firem zabývajících se vědeckým výzkumem a popularizací vědy. Budete mít možnost se seznámit s nejnovějšími trendy a objevy v různých oborech. Firma PPG ukáže, že s jejich nátěrovými barvami se dá malovat nejenom doma, ale i ve vědeckých experimentech. Představí se moderní technologie, které usnadňují velké stavby, i virtuální bagr. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy vás zavede do života lidí za třicetileté války a lékařské fakulty přiblíží moderní trendy a techniku ve výuce i to, jak máme sami o své zdraví pečovat.

„VědaFest vstupuje do druhé dekády. Pro všechny návštěvníky máme opět připraveno mnoho nových překvapení a akčních experimentů. Věříme, že si každý najde, co ho zajímá,“ říká Libor Bezděk, ředitel DDM, hl. m. Prahy.

Planetárium vás za bílého dne zavede do hlubin vesmíru, ČZU vás seznámí s tajným životem lesa a představí vám potravu budoucnosti – červy. Mikroskopické řasy jako potravu budoucnosti a to, že mikroby jsou všude kolem nás, ukáže Mikrobiologický ústav AV ČR. Vodohospodáři objasní koloběh vody v přírodě a naučí vás, jak s vodou hospodařit. Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy zase naučí návštěvníky, jak neplýtvat potravinami. Ceitec společně s VUT odhalí, jak dlouho se různé materiály rozkládají v přírodě, a o přítomnosti a využití plynů kolem nás poučí společnost Air Products. O autech na vodíkový pohon se dozvíte od Valea, ZOO Praha vás seznámí s ohroženými druhy zvířat v přírodě a zachování jejich druhu, nejmodernější technologie představí Armáda ČR a hasiči z Letiště Praha. Česká geologická služba vás naučí rýžovat zlato, zeměměřiči seznámí návštěvníky se zaměřováním do map, knihovny s robotizací knižního fondu a Smíchovská průmyslovka ukáže, jak vypadá škola budoucnosti.

VědaFest však není jen o pasivním přihlížení a pozorování. Návštěvníci se mohou aktivně zapojit do kvízové zábavy prostřednictvím instagramových odpovědí a soutěžit o zajímavé ceny.

Na festivalovém pódiu si celý den můžete užít program, při kterém se nebudete ani chvilku nudit. Třeba s FameLabem, psími hrdiny, strhující chemií, ale i spoustu techniky a barev. Konec programu na téma Věda a vědění bude patřit známému vědci Václavu Cílkovi, debatu povede novinář Martin Tyburec a poskytnou tak společně návštěvníkům inspirativní závěr festivalu.

VědaFest je akcí určenou všem bez rozdílu věku. Chceme oslovit jak malé zvídavé mozky, tak i dospělé vědce a nadšence. Přijďte se s námi podívat na jedinečnou přehlídku vědy a výzkumu, objevte fascinující svět kolem nás a nechte se unést kořeny vědy.

Více informací o programu, vystavovatelích a organizátorech na www.vedafest.cz

Těšíme se na vaši účast na nezapomenutelném 11. ročníku VědaFestu dne 21. června v pražských Dejvicích!

VědaFest je určen studentům a žákům středních a základních škol a zvídavé veřejnosti bez omezení věku.

Vstup na akci je ZDARMA

VědaFest je společným projektem Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Českého vysokého učení technického v Praze od roku 2011. Akce se koná za podpory městské části Praha 6.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Adriana Rajmová
E-mail: 
Adriana.Rajmova@cvut.cz