Datum zveřejnění: 
8. 6. 2023
Už v sobotu 10. a v neděli 11. června se na Výstavišti Praha uskuteční festival Maker Faire Prague, největší tuzemský svátek vědeckého kutilství a vynalézavosti. A program Fakulty elektrotechnické ČVUT na něm nebude chybět. Čítá třeba superfinále Robosoutěže pro žákovské týmy, zábavné úkoly spolku wITches, jehož členky popularizují IT a techniku mezi dětmi, ukázky projektů katedry měření nebo originální koncert, za nímž stojí naši doktorandi.

„Superfinále“ Robosoutěže vypukne v neděli 11. června. S robotickými vozítky ze stavebnice LEGO Mindstorms budou soutěžit nejlepší týmy složené ze žáků a žákyň základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. „Do finále postoupilo celkem 14 nejlepších týmů, které se utkaly ve třech samostatných předkolech. Z každého předkola postoupily čtyři nejlepší týmy a dva obdržely od organizátorů divokou kartu,” popsal hlavní pořadatel soutěže dr. Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT. Nedělní soutěž začne v pravé poledne, vyhlášení vítězných týmů bude po 14:00. 

Další pestrý program kombinující roboty a populární stavebnici pak zástupci FEL připraví po oba festivalové dny. „Robotický LEGO koutek umožní nejmenším účastníkům a účastnicím festivalu, ve věku zhruba od tří do osmi let, pohrát si s LEGO a postavit, co budou chtít,“ popsal Hlinovský. „Pro starší připravujeme v průběhu Maker Fairu několik soutěží, kde si vyzkouší svoje schopnosti a spolupráci v týmu. Pro zájemce a zájemkyně pak budeme mít robota skládajícího Rubikovu kostku, robota hrajícího na klávesy, robota hrajícího šachy a můžete se opět těšit na robota Ludvíka,“ shrnul dr. Hlinovský. Humanoidní robot Ludvík, dílo studentů katedry řídicí techniky, se skládá z více než 31 000 dílků LEGO a je ostříleným hostem vědecko-popularizačních, ale i kulturních akcí.

Malí robůtci, tzv. Ozoboti, pak budou hvězdy programu v režii členek fakultního spolku wITches. „U našeho stánku dětem představíme kouzla a taje elektrotechniky. Budou moci pomoci našim malým kamarádům, Ozobotům, projet bludištěm, čímž se naučí základní princip, jak robot přijímá pokyny,“ popsala za wITches studentka FEL ČVUT Annamária Miheličová. Podotkla, že bude i dílna pro výrobu „kouzelnické hůlky“. „Nejenže se děti mohou seznámit se základními součástkami, ale s naší pomocí si budou moci vyzkoušet i pájení. A pro hudebně nadané anebo jen zvídavé bude připravené naše Banánové piano,“ zdůraznila Miheličová.

Techniku a umění pak spojuje i instalace dvou doktorandů z FELu – Vojtěcha Leischnera a Pavla Husy. „Pendulum nebo taky Kyvadlo je hudební nástroj ze série kontrolerů, která převádějí pohyb na zvuk, ode mě a Pavla Husy,” popsal Leischner a poznamenal, že už v roce 2018 mohli lidé na pražské přehlídky digitálních kutilů slyšet hudbu, kterou vytvořily žonglérské míčky. „Kyvadlo vychází z předchozí práce – využívá akcelerometry a gyroskopy společně s wifi mikrokontrolérem,“ dodal Leischner. 

Expert z katedry počítačové grafiky a interakce FEL ČVUT vysvětlil, že kyvadlo pohybem určuje směr, odkud zvuk zdánlivě přichází, takže posluchač(ka) má pocit, že krouží kolem něj. „Zároveň je ale zvuk také přímo vytvářen v reálném čase nejen v závislosti na aktuální poloze kyvadla, ale i na interakcích mezi dvěma kyvadly navzájem. Jednoduchá pravidla tak vytvářejí komplexní poslechový zážitek,“ dodal Leischner, který se na katedře počítačové grafiky a interakce věnuje počítačovému vidění, novým médiím a prostorovému zvuku. Pavel Husa, který působí na téže katedře, je navíc muzikant – hraje na basu. A například v projektu 4.5Ga~24h zhudebňuje vývoj planety Země nejen ve spolupráci s astrofyziky.

Za FEL se pak do Maker Faire zapojí i tým z katedry měření, vedený dr. Vojtěchem Petruchou. „Katedra měření bude prezentovat vybrané závěrečné projekty studentů z předmětu Laboratoře průmyslové elektroniky, nejnovější přírůstky do rodiny softwarově definovaných měřicích přístrojů založených na jednočipových mikrokontrolérech, které jsou vhodné pro začínající bastlíře i pro výuku,“ popsal dr. Petrucha. „Představíme poslední vývoj platformy Open-Cube, ale i další zajímavé elektro-fyzikální experimenty. Většina exponátů bude jako již tradičně více či méně interaktivní,“ uzavřel expert.

Picture

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Radovan Suk
E-mail: 
sukradov@fel.cvut.cz