Vicepremiér Ivan Bartoš zahájil Czech Digital Week také prezentací priorit českého předsednictví v Radě EU v oblasti digitální agendy a jejich aktuálním stavem naplňování. On i novináři pak měli možnost prohlédnout si unikátní výzkumnou infrastrukturu a vybrané technologie, jež nabízí díky investicím EU a ČR tzv. Testbed pro Průmysl 4.0, budovaný na CIIRC ČVUT jako součást česko-německého výzkumného centra pro pokročilou průmyslovou výrobu RICAIP. Na programu bylo i představení nových strategických projektů, které na půdě CIIRC ČVUT vznikají – konkrétně COMENIA. O jeho významu svědčí i účast rektora VŠB-TUO prof. Václava Snášela, který za přítomnosti vicepremiéra podepsal smlouvu o přistoupení k tomuto projektu.
„Dnešní zahájení v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky je víc než symbolické. Je to místo, kde se z teorie stává praxe,“ komentuje start Czech Digital Week vicepremiér Ivan Bartoš a dodává: "Těší mě, že prostřednictvím Testbedu pro Průmysl 4.0 se českému průmyslu otevírá přístup k aktuálním vědeckým poznatkům i nástrojům pro pokročilou výrobu. Propojení vědecké a průmyslové sféry považuji za podmínku budování úspěšného inovačního ekosystému."
„CIIRC jako špičkové výzkumné pracoviště zajišťuje ideální průsečík mezi vědou a průmyslem v českém i evropském měřítku. Děje se tak právě prostřednictvím vzdělávání v oblasti digitalizace a digitálních technologií. To u nás nabízíme nejen studentům, ale i zaměstnancům firem,“ potvrzuje Ondřej Velek, ředitel CIIRC ČVUT.
„Jsme velice rádi, že jsme zde v našem institutu mohli panu místopředsedovi vlády představit vybudovanou infastrukturu v rámci projektu RICAIP a dalších projektů a nabídnout ji k transformaci české průmyslové výroby směrem k zelené výrobě,“ zdůrazňuje prof. Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT, a pokračuje: „Také jsme otevřeli téma důležitosti úspor energie v průmyslové výrobě. Digitalizace je v tomto procesu prvním krokem. Poté musí následovat promítnutí digitalizace do práce s hmotou, tedy do průmyslové výroby. Jedině pak bude možné dosahovat skutečných úspor, aby zelená výroba nebyla jen teorií. To jsou témata, která nás zajímají a která v CIIRC rozvíjíme. Na pomoc si k tomu bereme umělou inteligenci a další technologie, jako jsou 5G sítě, 3D tisk a aditivní výroba. To vše se koncentruje a vzájemně prolíná s perspektivou průmyslového využití právě v našem Testbedu pro Průmysl 4.0.“
Příkladem využití tohoto potenciálu je i strategický projekt COMENIA, který má za cíl vybudovat páteřní evropskou Cloud & Edge infrastrukturu k zajištění nové generace datových služeb založených na umělé inteligenci. Umožní robustní zpracování průmyslových dat v reálném čase a poskytování Cloud-to-Edge služeb na podporu průmyslových inovací. To vše nově pro ekologickou a sociálně odpovědnou výrobu. Do části projektu s celkovou investicí 129,94 mil. eur (3,3 mld Kč) je zapojena spin-off společnost ČVUT, TRIX Connections, CIIRC ČVUT a nově i VŠB-TUO. Projekt COMENIA byl v souladu s Programovým prohlášením Vlády České republiky předložen k notifikaci Evropskou komisí jako strategický projekt České republiky v rámci tzv. programu IPCEI-CIS (Important Project of Common European Interest-Next Generation Cloud Infrastructure and Services). V případě úspěchu se stane Česká republika jedním z globálních lídrů v nově vznikajícím integračním průmyslu, jehož potřeba s novými technologiemi rychle roste.