Datum zveřejnění: 
17. 12. 2021
Podívejte se v krátkém videu, jak vznikalo naše vánoční přání s roboty a výzkumníky FEL ČVUT v hlavních rolích. Vánoční video s roboty doposud na sociálních sítích Fakulty elektrotechnické ČVUT zhlédlo více než 25 tisíc lidí.

Natáčení proběhlo v prostorách Kampusu na Karlově náměstí v Zengerově posluchárně a jejím předsálí. Ve videu účinkují: "robopsi" SPOT, hexapodi Scarab a Daisy, pásový robot Charlie, kolový robot Husky, balancující robot SK80, humanoidní roboti iCub, Pepper, Nao a Ludvík složený z LEGO, dron X500 a LEGO robot hrající na klávesy. A to nejdůležitější nakonec - výzkumníci a výzkumnice z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Příběh videa si pohrává s autonomním chováním robotů. Ačkoli se roboti ve své samostatnosti posouvají dopředu také díky práci informatiků z FEL ČVUT, k tomu, aby sami „autonomně“ slavili Vánoce, mají ještě daleko. Za jejich pohyby a tancem stojí hodiny práce jejich programátorů a operátorů. Za příklad může sloužit humanoidní robot Pepper, který ve videu imituje hraní na píšťalu a jehož pohyby bylo potřeba předem naprogramovat.

Tvůrci se snažili ve videu ukázat to nejlepší, co Fakulta elektrotechnická ČVUT v oblasti robotiky může aktuálně nabídnout. Ke stromečku se podařilo přivést roboty hned z několika vědeckých pracovišť  - Vidění pro roboty a autonomní systémy a Multirobotické systémy (obojí na katedře kybernetiky), Centra pro umělou inteligenci (AIC) na katedře počítačů a katedry řídicí techniky včetně Robosoutěže.

Video vzniklo v produkci společnosti baohaus producenta Olivera McGillicka a režírovali ho Oliver Beaujard a Nina Zardalishvili. Kameramanem byl Daniel Hotový.

Další informace o Vánočním videu a jeho vzniku najdete prostřednictvím odkazu https://fel.cvut.cz/cz/aktuality/2021/jak-slavi-vanoce-roboti

Odkaz na Vánoční video s roboty https://www.youtube.com/watch?v=wiE7GfN358s.

Odkaz na Making of video https://www.youtube.com/watch?v=6jQnXwsk2LU

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
RADOVAN SUK
E-mail: 
SUKRADOV@FEL.CVUT.CZ
Telefon: 
+420 731 444 043