Datum zveřejnění: 
14. 10. 2021
Ve dnech 4. až 5. listopadu 2021 se uskuteční třetí ročník virtuální konference CyberSec&AI Connected 2021, která se zaměří na roli umělé inteligence (AI) v oblasti soukromí internetových uživatelů. Cílem události je propojit zástupce akademické sféry a průmyslu v otázkách týkajících se ochrany soukromí v digitálním světě. Organizátory jsou softwarová společnost Avast a České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), ke kterým se letos přidalo výzkumné pracoviště Private AI Collaborative Research Institute při Technické univerzitě Darmstadt.

Mezi pozvanými řečníky jsou experti z Facebooku, Googlu a Avastu a špičkoví akademici z ČVUT v Praze a dalších univerzit, kteří budou hovořit o výzvách spojených s ochranou osobních údajů v digitálním světě.

Rozsáhlý program představí špičkové vědce z prestižních výzkumných institucí, jako jsou ekonom a vědec v oblasti IT Alessandro Acquisti z Univerzity Carnegieho-Mellonových, počítačová vědkyně Dawn Song z Kalifornské univerzity v Berkeley či Emiliano De Cristofaro z University College London, který ve svém výzkumu zkoumá využití technologií v oblasti bezpečnosti a soukromí. Na konferenci vystoupí také experti z největších technologických firem světa včetně výzkumníků Nicholase Carliniho z Google Brain a Davida Freemana z Facebooku, zabývajícího se ochranou dat před zneužíváním. 

Mezi nejočekávanější body programu patří expertní panel věnovaný tomu, jak umělá inteligence ovlivní zacházení s osobními daty. Dostupnost obrovských souborů dat skrze cloudová řešení spolu s enormní výpočetní kapacitou v poslední době vedly ke značnému rozvoji v oblasti strojového učení a optimalizace. Tento pokrok však s sebou přinesl také vyšší nároky na ochranu dat a stále častější úniky citlivých osobních údajů. Mezi panelisty jsou již zmíněný David Freeman z Facebooku, profesor Reza Shokri z Národní univerzity v Singapuru a Apostolos Malatras z Evropské agentury pro bezpečnost sítí a informací. Společně budou diskutovat o etickém rozměru nakládání s osobními údaji a o tom, co pro zajištění dat mohou udělat firmy, které je systematicky shromažďují. Panel bude moderovat Miroslav Umlauf, Chief Data Officer v Avastu.

Významným bodem programu je také diskuze o budoucnosti kyberbezpečnosti optikou technologického vývoje, ve které se střetnou technologičtí ředitelé firem, které oznámily plánované spojení: Michal Pěchouček, CTO Avastu a vedoucí Centra umělé inteligence na Fakultě elektrotechnické ČVUT, a Darren Shou, Head of Technology ve společnosti NortonLifeLock.

„V současné době jsme svědky překotného vývoje v tom, jakým způsobem žijeme v digitálním světě a jak se zvyšuje naše závislost na online službách. Spolu s tím se také zásadně proměňuje nebezpečí, které uživatelům internetu hrozí,” uvedl Michal Pěchouček. „Kybernetické útoky výrazně umocněné umělou inteligencí dnes spíš než na počítače cílí přímo na lidi, soukromá data a digitální identity. V debatě s Darrenem Shou z NortonLifeLock proto budu hovořit o budoucnosti kybernetické bezpečnosti pro běžné uživatele internetu a o roli technologických firem v tomto kontextu,” nastínil Michal Pěchouček téma očekávaného rozhovoru technologických ředitelů firem, které patří k největším hráčům na poli kyberbezpečnosti.

Vstupenky na konferenci jsou v prodeji za 130 EUR. Akademici mají 50% slevu a studenti se mohou konference zúčastnit zdarma. Více informací o speciálních nabídkách i programu konference je k dispozici na webu: https://cybersecai.com/.

Video shrnující konferenci v roce 2019 najdete zde.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
MGR. KAROLÍNA POLIAKOVÁ
E-mail: 
POLIAKAR@FEL.CVUT.CZ
Telefon: 
+420 734 111 409