Datum zveřejnění: 
7. 10. 2021
Mezi Libčicemi nad Vltavou a obcí Tursko ožil zapomenutý remízek, studenti ateliéru Hlaváček – Čeněk Fakulty architektury ČVUT v Praze zde postavili tři posedy. V neděli 3. října je společně otevřeli starostové obou obcí a jejich host, poslankyně Poslanecké sněmovny PČR Věra Kovářová. Lavičku, Silo a Křeslo budou využívat myslivci i turisté, které nové instalace do krajiny přivedou.

Posedy jsou malými dominantami českých polí. Mají svoje čísla, jména po významných lovcích a někdy bizarní podobu odhalující fantazii svých stavitelů. Koncept studentů architektury pracuje s různými geometrickými tvary, kapacitou i funkcí. Lavička je největší, pozorovatelé sedí vedle sebe a za dobrého počasí dohlédnou až na horu Říp. Kruhové Silo nabízí intimní prostor, posed Křeslo má nejmírnější schodiště, je bezpečný pro děti i seniory.

Projekt vznikal ve spolupráci města Libčice nad Vltavou a Ústavu navrhování II Fakulty architektury ČVUT, zaměřeného na výuku udržitelné architektury a tzv. design-build projekty, při kterých studenti stavbu vymyslí i realizují. „Studenti dotují výsledek svou prací, nadšením a talentem zdarma. Pořizovatel tak za své peníze získává vyšší hodnotu, než kdyby obdobnou akci realizoval standardně,“ obhajuje spolupráci s univerzitou městský architekt Libčic nad Vltavou Jiří Opočenský.

Vyhlídky měly stát původně v lokalitě Kyselina o pár set metrů severněji, ale základové poměry bývalého odkaliště to neumožnily. Díky spolupráci starostů Libčic a sousedního Turska se je však podařilo vztyčit na žluté turistické značce vedoucí od nedalekého mohylového pohřebiště v Chýnovském háji.

Studenti pracovali na návrhu v průběhu letního semestru. Dokumentaci dovedli do detailu, jednali s dodavateli, řešili rozpočet a organizaci celého procesu stavby. Ta byla oproti běžnému postupu snazší a rychlejší, posedy lze totiž vztyčit bez stavebního řízení. Každý objekt je složený ze tří částí – betonové základové desky, ocelové nosné konstrukce se žebříkem nebo schodištěm a dřevěné vyhlídkové plošiny se zábradlím a sedací lavičkou. Jejich výška se pohybuje mezi třemi a pěti metry. Všechny dřevěné prvky jsou z modřínu.

Většinu stavebních prací dělali studenti za asistence zkušených řemeslníků sami. Ocelové konstrukce vyrobila společnost Stavoka Hradec Králové, dřevěné prvky studenti Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Volyni. „Projektu dáváme své srdce. Postavit něco je daleko za hranou běžného rozsahu studia, je to vášeň pro architekturu i pro Libčice,“ říká autor konceptu, student magisterského programu Fakulty architektury ČVUT, Tomáš Kodet.

Vedoucí projektu Dalibor Hlaváček vidí smysl design-build projektů mimo jiné i v tom, že budoucí architekti přestanou vnímat navrhování jako akt jednotlivce. „Učí se pracovat a rozhodovat v rámci týmu, komunikovat a spolupracovat, mezi sebou i s ostatními profesemi.“

 

Pedagogické vedení: doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D., Ing. arch. Martin Čeněk, Ph.D. 

Studentský tým: Michaela Chmielová, Tomáš Kodet, Alena Linková, Jan Šefl, Mikuláš Valdman, Tomáš Vojtíšek, Anna Zíková

Statický návrh: František Denk

 

Fotografie z vernisáže jsou k dispozici na tomto odkazu

https://www.dropbox.com/sh/2ok93pmmhq1z5xf/AAC4w7rOWQZ8MtkRkU1BrPmAa?dl=0

autor fotografií: Lubomír Kotek

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
ING. ARCH. KATEŘINA ROTTOVÁ, PH.D.
E-mail: 
ROTTOKAT@FA.CVUT.CZ
Telefon: 
+420 778 750 052
Pracoviště: 
FAKULTA ARCHITEKTURY ČVUT V PRAZE