Datum zveřejnění: 
1. 10. 2021
Motor Catalyst™ absolvoval ve čtvrtek 30. září 2021 první let na zkušebním letounu Beechcraft King Air 350, létající zkušebně ČVUT. Catalyst je prvním turbovrtulovým motorem zcela nové konstrukce, vyrobeným v Evropě, který po více než 50ti letech vstupuje do segmentu obchodního a všeobecného letectví.

Úspěšný první let, který trval jednu hodinu a čtyřicet minut, odstartoval a přistál na berlínském letišti Schönefeld. Letové experimenty budou pokračovat i v nadcházejících měsících. Zkoušky budou pokračovat v ČR, na letišti v Hradci Králové, v moderním testovacím centru. Významným partnerem vybudovaného Centra leteckého a kosmického výzkumu Fakulty strojní ČVUT v Praze je česká pobočka americké společnosti GE Aviation.

Obě organizace spolupracují na realizaci různorodých pozemních i vzdušných experimentů na motoru Catalyst, přičemž využívají svých schopností, znalostí a zkušeností v oblasti letectví a pokročilých technických technologií a designu. Spolupráce se zaměřila zejména na vývoj metodiky systému preventivního monitorování stavu turbovrtulových motorů.

Dlouholeté partnerství mezi GE Aviation Czech a ČVUT začalo v roce 2016 a podporuje růst leteckého průmyslu v České republice. První let motoru Catalyst ukazuje, jaké výsledky a vysokou přidanou hodnotu může spolupráce GE Aviation Czech a ČVUT přinést v oblasti výzkumu a vývoje a podpory technických talentů v zemi.

„Tento první let je výsledkem ohromného úsilí ve velmi složité době a nejlepší praxí při spolupráci průmyslu s univerzitou v rámci největšího výzkumného a vývojového programu v České republice,“ řekl Milan Šlapák, generální ředitel GE Aviation Czech. „Přelomový motor Catalyst nám potvrzuje, že naše spolupráce s ČVUT se ubírá správným směrem. Zkušební letoun King Air již brzy přiletí do testovacího centra v Hradci Králové, kde budeme následně pokračovat ve spolupráci s univerzitou na vývoji metodiky systému preventivního monitorování stavu.“

„Potěšilo nás, že jsme dosáhli dalšího milníku v dohodě o spolupráci v oblasti výzkumu mezi ČVUT a společností GE Aviation Czech,“ řekl Michael Valášek, děkan Fakulty strojní ČVUT v Praze. „Očekáváme, že získáme celé terabajty dat, abychom zjistili, jak motor GE Catalyst reaguje při reálném letu, a na příkladu motoru GE Catalyst tak budeme moci pokračovat ve vývoji modelů preventivní údržby moderních turbovrtulových motorů.“

„Při dosahování tohoto milníku jsme měli velkou podporu od týmu GE Aviation Czech, který nám na univerzitě pomáhá rozvíjet správné odborné znalosti a umožňuje nám vychovávat nové generace inženýrů a vedoucích pracovníků pro testování leteckých motorů,“ pokračoval děkan Michael Valášek. „Těším se, že v České republice v našem univerzitním centru leteckého a kosmického výzkumu na letišti v Hradci Králové budeme moci přivítat testovací letoun Beechcraft King Air. To se stane základnou pro letový zkušební provoz a další kolo experimentů s motorem GE Catalyst.“

Catalyst je první moderní turbovrtulový motor společnosti GE se systémem plně autorizovaného digitálního řízení leteckých motorů (FADEC – Full Authority Digital Engine Control), který je určen k provozu v rozmezí 850-1600 SHP a přináší zásadní změnu výkonnosti společně s jednopákovým řízením výkonu jako u proudových letadel. Catalyst je také prvním turbovrtulovým motorem v historii letectví, který je vyroben pomocí 3D tištěných komponentů. Motor má v letectví nejlepší celkový tlakový poměr 16 : 1, díky čemuž dosahuje až o 20 % nižší spotřebu paliva i emisí CO2 a o 10 % vyšší cestovní výkon ve srovnání s konkurencí ve stejné velikostní třídě.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
MGR. RADKA PRECLÍKOVÁ
E-mail: 
RADKA.PRECLIKOVA@FS.CVUT.CZ
Telefon: 
+420 732 958 070