Datum zveřejnění: 
24. 6. 2020
Včera v podvečer proběhl v pražském coworkingovém prostoru WeWork finálový večer hackathonu Hack the Crisis Czech Republic. Za účasti předsedy vlády Andreje Babiše, ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurilly vybrala odborná porota osm vítězných projektů, které si rozdělily 10 milionů korun, věnovaných do soutěže společností Hyundai. Vítězným projektem se stala DIANA Biotechnologies. Na druhém místě skončilo unikátní chráněné řešení plicní ventilace CoroVent, navržené pro léčení nemoci COVID19, týmu prof. Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT ve spolupráci s partnery z iniciativy COVID19CZ.

Za dva měsíce trvání hacktahonu se do něj přihlásilo 206 projektů. Díky unikátní spolupráci veřejné, soukromé a akademické sféry se podařilo pomoci 108 z nich. Společně s programem finanční podpory Czech Rise Up se přihlásilo více než 400 unikátních projektů pro boj s krizí, to je v průměru sedm projektů každý den po dobu trvání hackathonu.

„Velmi si vážím ocenění, jakého se nám dostalo. Jsem moc rád, že se unikátního řešení plicního ventilátoru Corovent dosáhlo díky spojení vědeckého univerzitního výzkumu, iniciativy COVID19CZ a průmyslové praxe. Přestože jsme tohoto výsledku dosáhli ve velmi krátkém čase, díky nesmírnému úsilí všech, motivovaného snahou pomoci při léčbě Covid-19, čeká nás ještě mnoho práce zejména v souvislosti s certifikacemi a novými vylepšeními, na kterých již pracujeme,“ uvedl prof. Karel Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT.

Vítězné projekty:

1. místo v soutěži, cena ve výši 3 000 000 Kč: DIANA Biotechnologies
2. místo v soutěži, cena 2 000 000 Kč: CoroVent
3. místo v soutěži, cena 1 000 000 Kč: Active nanofilters against COVID-19
Pět projektů oceněných speciální cenou 700 000 Kč: Grey Cortex, Oxygenerátor, Kaleido, Hunter Games a FreMEn contra COVID.

Výše uvedené ocení je důkazem toho, že plicní ventilátor CoroVent se právem řadí mezi úspěšné projekty, které se realizovaly v boji proti koronaviru.

 

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Mgr. Andrea Vondráková
E-mail: 
andrea.vondrakova@cvut.cz
Telefon: 
+420 605763506
Pracoviště: 
Rektorát ČVUT v Praze