Datum zveřejnění: 
10. 1. 2020
Vernisáž s názvem Fabrika představí ve čtvrtek 16. ledna od 18.00 hodin všechny projekty, které na fakultě v průběhu zimního semestru vznikly. Svým rozsahem a plochou jde o největší akci svého druhu v České republice. Na sedmi podlažích bude v 56 ateliérech vystaveno více než 1 000 semestrálních projektů studijních oborů Architektura a urbanismus, Design a Krajinářská architektura.

Fabrika je jednou z nejvýraznějších veřejných událostí roku na fakultě. Co výstavě předchází? Kromě povinných přednášek si na začátku každého semestru studenti volí také ateliér. Rozhodují se podle jeho zadání, které bývá pokaždé jiné, a podle vedoucího ateliéru. Následuje pohovor nad portfoliem. V případě přijetí se student celý semestr zabývá zadaným tématem, hledá k němu informace, zkoumá lokalitu, absolvuje workshopy i exkurze. Poté jej čekají hodiny v dílnách, kde vytváří model svého návrhu, při výuce v ateliéru, klikání myší u počítače, diskuse s vedoucí ateliéru i spolužáky. Práce končí společnou výstavou přímo v ateliéru a hodnocením, tzv. kritikami.

Jaká témata ateliéry pokrývají? Studenti se zde zabývají tvorbou prostoru, hledají vhodné tvary a materiály pro svůj návrh. Mnozí pracují s přesahem architektury do dalších oborů, a nabízí možné odpovědi na aktuální společenská témata. „Právě práce na ateliérovém projektu je pro studenty v rámci studia nejdůležitější, časově nejnáročnější a zároveň nejprestižnější“, říká jeden z nich, Marek Wagner.

V ateliérech Kohout - Tichý a Stempel – Beneš studenti probírali potenciál okolí nové stanice metra D v Praze 4 – Libuši, v ateliéru památkového architekta Václava Girsy vytvářeli návrhy na obnovu a dostavbu areálu bývalé kláštera v Tuchoměřicích, v ateliéru Fingerová – Grohmannová rehabilitovali Centrální park sídliště Ďáblice nebo v ateliéru Karel pracovali se sklem. „Dostali jsme skleněnou desku o rozměru 700x700x4 mm a měli z ní něco navrhnout. Někteří desku rozbili a pak z jejích kousků lepili mísu, já jsem desku rozřezala na obdélníkové pásy, které jsem poskládala přes sebe a hrou světla a odlesků jsem vytvořila zajímavé efekty,“ říká studentka designu Emma Závodská.

Fabrika je podle výkladového slovníku velká průmyslová budova, kde lidé ručně nebo na strojích vyrábí výrobky ve velkém množství. „Fabrika v případě Fakulty architektury ČVUT je výstavou výrobků z továrny na architekturu,“ říká Filip Chládek ze Spolku posluchačů architektury.

Výstavu ateliérových projektů je možné shlédnout kdykoliv v otevírací době fakulty od 14. do 24. ledna 2020. Fakulta architektury ČVUT, Thákurova 9, Praha 6, je otevřena od pondělí do pátku mezi 6.30 a 22 hod. a v sobotu mezi 8.00 a 20.00 hod. Vstup na akci je zdarma.

 

Témata vybraných zadání ateliérů v zimním semestru 2019/2020

 

Fotografie ke stažení, autorem je Jiří Ryszawy, ČVUT:

https://filesender.cesnet.cz/?s=download&token=d04dee8a-a4be-ce63-7e40-6f613a9dd504

 

O pořadateli akce

Spolek posluchačů architektury [SPA] při FA ČVUT je svobodnou, nezávislou a dobrovolnou organizací otevřenou všem studentům, kteří se chtějí aktivně podílet na studentském životě fakulty. Posláním SPA je podporovat co nejširší veřejnou diskusi o architektuře a designu, jejich smyslu a postavení v současném světě. Mezi aktivity SPA patří pořádání přednášek, diskusí, workshopů, výstav či exkurzí za zahraniční i domácí architekturou. Každoročně SPA také pořádá Beánii, vítání studentů prvního ročníku. Stěžejní akcí spolku je kultovní soutěž Olověný Dušan.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
MGR. ROMANA VYLITOVÁ
E-mail: 
ROMANA.VYLITOVA@FA.CVUT.CZ
Telefon: 
723 138 565