Hiroshi Ishii, slavný profesor z Massechusettského technologického institutu, seznámí posluchače v pražském CAMPu a na ČVUT prostřednictvím svých designových projektů se svou představou o budoucnosti přenosu informací. Jeho filozofie se zakládá na přesahu vize, kdy je potřeba spojit vědu s uměním. Možnost doopravdy se dotknout přenášené informace, nebo dokonce schopnost data naprogramovat tak, že ve své hmotné formě budou moci interagovat s člověkem, takovou představu naplňují. Za svou práci na Tangible Bits dostal Ishii roku 2001 definitivu. V letošním roce získal cenu SIGCHI Lifetime Research Award za přínos, jenž od něj na poli interakce člověka a počítače získala vědecká obec za poslední čtvrtstoletí.
„Profesor Hiroshi Ishii se pohybuje v oblasti mediálního umění, vizualizace a interakce. V jeho profilu jsem zaznamenal významné světové konference z oblasti HCI. S neustále se vyvíjejícími technologiemi roste potřeba hledat nové principy, jak člověk s nimi může komunikovat. Dnes prakticky neustále používáme různá multimediální rozhraní a v řadě případů se ukazuje, že není nutné používat vždy klávesnici nebo dokonce dotykovou obrazovku, ale způsobů komunikace existuje víc. To zajímá vývojáře různých aplikací včetně těch průmyslových, designérů, konstruktérů v automobilovém průmyslu nebo v architektuře,“ říká Ing. Roman Berka, Ph.D., vedoucí Institutu intermédií při Fakultě elektrotechnické na ČVUT.
“Pozváni profesora Ishiiho vzešlo zcela přirozeně nejen ze stále intenzivnějšího zaměření naší fakulty na počítačovou grafiku, ale i z prosté touhy demonstrovat širokému publiku, především studenstvu, nečekané možnosti vizualizace dat, zaujmout je a snad i – alespoň trochu – inspirovat. Ukázat, že překryv vědy a umění existuje, ba dokonce je v mnohém prospěšný pro obě strany,” uvádí Ing. Radek Richtr, Ph.D., z Fakulty informačních technologií ČVUT.
Na Fakultě informačních technologií ČVUT je to například skupina Grafit věnující se počítačové grafice, IMPROlab – laboratoř zpracování obrazu vedená doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřinou, Ph.D., nebo síťová multimediální laboratoř SAGELab, která nabízí profesionální zázemí pro výuku v oblastech síťových technologií, multimédií a virtuální a rozšířené reality. Na Fakultě architektury ČVUT mají studenti průmyslového designu možnost spolupracovat s futuristicky smýšlejícími vyučujícími, např. prof. Marianem Karlem a MgA. Josefem Šafaříkem. Na Fakultě elektrotechnické ČVUT působí jedinečná výzkumná skupina HCI kolem prof. Pavla Slavíka a doc. Zdeňka Míkovce, která představuje středoevropskou špičku v oblasti návrhu a testování uživatelských rozhraní. A dala by se jmenovat i mnohá další pracoviště ČVUT.
„Problém jazyka a komunikace však řeší i řada uměleckých oborů z oblasti scénografie, filmu, tance anebo právě mediálního umění,“ tvrdí Ing. Roman Berka, Ph.D. A dodává: „Umožnit propojení uměleckého a technologického světa, čímž se mimochodem zabývá Institut intermédií ČVUT, s cílem vzájemně se inspirovat a posouvat technologie v souladu s potřebami člověka, má obrovský potenciál v tom, po čem všichni volají – tedy nová inovativní řešení. Kreativní průmysl je stále v tomto ohledu ne zcela dobře využitý potenciál a návštěva prof. Hiroshiho Ishii tedy zapadá jak v prostoru, tak v čase.“
Přednášky proběhnou v anglickém jazyce a jsou zdarma.
Stránka s projekty: https://tangible.media.mit.edu/projects/
Kdy:
16. prosince od 16.00 hodin v Centru architektury a městského plánování (CAMP Praha), Vyšehradská 51, Praha 2
17. prosince od 18.00 hodin v Nové budově ČVUT, Thákurova 9, Praha 6, posluchárna T9:105