John Hejduk byl americký pedagog a architekt s českými kořeny. Věnoval Václavu Havlovi a československému lidu plastiky Dům sebevraha a Dům matky sebevraha připomínající smrt Jana Palacha. „Byl to první západní architekt, který po sametové revoluci přivezl své dílo do Prahy. Letos by slavil 90. narozeniny, jen o dvacet devět dnů později než Alena Šrámková… Toto je náš dárek k jejich narozeninám,“ vysvětluje Hana Seho, vedoucí ateliéru.
Hejduk byl jako architekt členem skupiny New York Five, jednoho z pilířů postmoderní architektury. Kromě několika staveb realizoval sám nebo se svými spolupracovníky a studenty řadu objektů, které balancují na pomezí architektury a sochařství. Svoje studenty měl rád. 25 let byl děkanem školy architektury na Cooper Union College v New Yorku, jež za jeho éry zcela výjimečným způsobem podporovala stipendii všechny talentované, kteří by jinak z ekonomických důvodů nemohli na škole studovat.
Projekt The Rolling House vznikl v rámci Letní školy stavění na téma minimální mobilní stavba pořádané Ateliérem Seho. Realizace probíhala na nádvoří FA ČVUT na přelomu října a listopadu. Pro stavbu neexistovaly žádné plány. Studenti měli k dispozici jen skicu, kterou objevili v knize Vladivostok od Hejdukovy spolupracovnice a editorky jeho knih Kim Shkapich. Při přípravě výkresové dokumentace se také poučili z dalších Hejdukových prací, zejména z katalogu k výstavě Práce v Míčovně Pražského hradu (1991). Projekt konzultovali s Hejdukovou dcerou Renatou a jejím prostřednictvím s kolegy a pokračovateli Johna Hejduka.
Jednoduchá hmota stavby je doplněna pro dům symbolickými prvky, válcovým balkónkem, větrníkem připomínajícím anténu a světlovodem ve tvaru komína. Vnější plášť tvoří plechové desky upevněné viditelnými spoji s přesným geometrickým členěním, zatímco vnitřní opláštění je z lakovaných překližek. Otevřený vnitřní prostor je doplněný třemi stupni „hlediště“ pro pozorování hemžení na nádvoří školy. Vně i uvnitř je stavba černá, aby vynikla její tvarová bohatost a dobře se vyjímala na terakotové dlažbě. Jako řada jiných Hejdukových konceptů je dům mobilní. Podvozek je z produkce Fakulty strojní ČVUT, spolupráce mezi fakultami byla vzájemně obohacující přidanou hodnotou.
To, že objekt stojí na nádvoří Fakulty architektury, není náhodné. Zde se totiž uvažovalo o umístění Hejdukových plastik Dům sebevraha a Dům matky sebevraha, které byly nakonec realizovány na Palachově náměstí. A byly to právě tyto plastiky, které studentům posloužily jako vzory pro řešení detailů The Rolling House. Instalaci na Fakultě architektury ČVUT doprovází výstava ve formě piktogramů a plakátů na prosklené stěně ArchiCafé. K vidění zde bude do 2. února 2020.
Pedagogické vedení projektu: Hana Seho
Autorský tým: Anita Černá, Jakub Daniel, Eva Eöllösová, Jiří Foller, Kateřina Grejtáková, Monika Jůzová, Zuzana Krištofíková
Pomáhali a konzultovali: Matěj Dědek, Pavel Halgaš, Vendula Hladoníková, Daniel Homola, Roman Hrabánek, Míša Chitovová, Kryštof Krupanský, Jan Podolka, Štěpánka Poučová, Jaroslav Smejkal, Pavel Struhař, Martin Tauer, Katarína Tomášiková, Sára Trojovská
Fotografie z odhalení The Rolling House:
https://www.dropbox.com/sh/h1zdtxp2c9um3r6/AABfOZLTNJ0C8kNj9NOWwtF1a?dl=0
Autor fotografií Jiří Ryszawy
Popisy fotografií:
The Rolling House_odhaleni_01_foto_Jiri Ryszawy.jpg
Slavnostní odhalení The Rolling House na nádvoří FA ČVUT, 11.11. 2019.
The Rolling House_odhaleni_02_foto_Jiri Ryszawy.jpg
Děkan FA ČVUT prof. Ladislav Lábus gratuluje prof. Aleně Šrámkové k narozeninám, 11.11. 2019.
The Rolling House_odhaleni_03_foto_Jiri Ryszawy.jpg
The Rolling House a jeho autorský a realizační tým, 11. 11. 2019.
The Rolling House_odhaleni_04_foto_Jiri Ryszawy.jpg
Slavnostní odhalení The Rolling House na nádvoří FA ČVUT, 11. 11. 2019.
The Rolling House_odhaleni_05_foto_Jiri Ryszawy.jpg
Slavnostní odhalení The Rolling House na nádvoří FA ČVUT, detail balkónu, 11. 11. 2019.
The Rolling House_odhaleni_06_foto_Jiri Ryszawy.jpg
Autorský a realizační tým studentů FA ČVUT a jeho vedoucí doc. Hana Seho, 11. 11. 2019.