Datum zveřejnění: 
4. 10. 2019
Do 11. října se mohou středoškolské týmy hlásit do dalšího ročníku Energetická olympiáda. Následně, 18. října proběhne školní kolo soutěže a ve dnech 14. a 15. listopadu proběhne na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze a v Národní technické knihovně finálové kolo. Soutěž se bude týkat různých oblastí, jako je elektromobilita, energetický trh a obchodování s elektřinou, akumulace, obnovitelné a další alternativní zdroje energie, Smart grids, energetický management, energetické úspory, budoucnost energetiky (jaderné energie vs. obnovitelné zdroje energie) a mnoho dalšího.

První kolo proběhne centrálně 18. října online. Studenti budou v daný čas řešit po stanovený časový limit sadu otázek přihlášeni na svých nebo školních počítačích. Soutěž lze tedy řešit jak ve škole, tak ze svého počítače z domova.

Do finálového kola pak postoupí 30 nejlepších týmů. Soutěžící si nejprve vyslechnou přednášky a prezentace z různých oblastí, týkající se energetiky a aktuálních témat, a následně týmy budou řešit reálné zadání ze současné problematiky. V průběhu celé akce budou k dispozici mentoři, kteří zaštítí jednotlivé oblasti energetiky a budou schopni studentům pomoci v rámci jejich projektů. V závěru dne budou studenti prezentovat výsledky a komise ocení nejlepší.

Organizátorka a autorka konceptu soutěže Ing. Adéla Holasová z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze k události uvedla: „Energetická olympiáda není znalostní soutěž. Vzhledem k tomu, že se energetika v podstatě nikde na základních ani středních školách neučí, je cílem, aby studenti dokázali informace najít, zpracovat a kreativně použít. Neočekává se, že budou mít znalosti z energetiky. Studenti budou mít k dispozici internet. Zdrojovou základnou bude Informační portál Energetická gramotnost a dále také nově vzniklá aplikace generálního partnera akce ČEPS“.

Finalisté také získají vedle zajímavé finanční odměny rovněž možnost prominutí přijímacích zkoušek na Fakultu elektrotechnickou ČVUT v Praze a na Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně.

Více podrobností o Energetické olympiádě naleznete zde.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Ing. Libuše Petržílková
E-mail: 
libuse.petrzilkova@fel.cvut.cz
Telefon: 
+420 731 077 387
Pracoviště: 
Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze