Na úvod jednání vystoupil s krátkým proslovem Tomáš Mikolov, velmi úspěšný výzkumník v oblasti AI a Laureát Ceny Neuron za významný vědecký objev za rok 2018. Zaměřil se na to, jak zvýraznit pozici českého výzkumu v AI ve světě.
Jednání se účastnila i Ing. Veronika Kramaříková, MBA, ředitelka Odboru strategie Ministerstva průmyslu a obchodu, která informovala o možnostech podpory AI projektů ze strany státní administrativy a která potvrdila i potřebu, aby Česká republika vystupovala v záležitostech AI navenek jednotně. Jen tak bude možné v Česku vybudovat Evropské centrum excelence.
Zároveň na tomto setkání navrhl dočasný vedoucí iniciativy profesor Vladimír Mařík, aby se vedení AICZECHIA ujala silná vedoucí osobnost, která bude reprezentovat celou vědeckou obec v oblasti umělé inteligence napříč Českou republikou. „Rád bych, abychom zde v České republice nalezli ten správný konsenzus mezi představiteli základního i aplikovaného výzkumu, mezi pražskými pracovišti a laboratořemi mimopražskými. Kvalitní vědecké osobnosti i prokazatelné výsledky tu rozhodně máme, jde o to, vše optimálně pospojovat,“ řekl Mařík. Navrhl, aby novým předsedou byl zvolen doc. Jan Černocký z FIT VUT Brno.
Důležitými partnery pro diseminaci umělé inteligence jsou i Digitální inovační huby pro AI, zatím jediný v Česku sídlí právě na CIIRC ČVUT, který je připraven spolupracovat s centry umělé inteligence nejen v rámci ČR, ale už nyní spolupracuje s těmito huby v rámci Evropy. Na konci května se na CIIRC konalo setkání Digitálních inovačních hubů, které zde jednaly o spolupráci a společných aktivitách.