Datum zveřejnění: 
27. 12. 2018
Představit učitelům středních a základních škol praktické využití matematiky v životě, aby ho dokázali zprostředkovat svým žákům, je hlavním cílem semináře Matematika pro život, který pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) společně s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy (UK). Kurz má certifikát MŠMT, a je tak zařazen do dalšího vzdělávání pedagogických pracovníku (DVPP), nicméně zúčastnit se ho mohou i další zájemci. Celodenní seminář se uskuteční v pátek 25. ledna 2019 v budově FJFI v Trojanově 13.

„Veřejnost se mnohdy matematiky obává a zavrhuje ji s tím, že jim stačí to, co se naučili na základní škole. Nicméně matematika je mimořádně zajímavý obor, který nalezne uplatnění v mnoha oborech lidské činnosti, ať už jde třeba o zpracování obrazu, medicínu, biologii, modelování různých situací, například v dopravě a mnoha dalších oblastech. A právě to chceme učitelům ukázat, aby to mohli následně využít jako způsob motivace svých studentů a žáků,“ vysvětluje doc. Jan Vybíral z katedry matematiky (KM) FJFI, který akci připravuje.

Během dne bude pro učitele připraveno osm přednášek odborníků z akademické i komerční sféry. Například Iveta Hnětynková z katedry numerické matematiky Matematicko-fyzikální fakulty UK bude hovořit o využití matematiky při zpracování obrazu, matematik, bankéř a fotograf Jiří Kottas se zase specializuje na odhalování bankovních podvodů prostřednictví datové analýzy a další aplikace matematiky v bankovnictví. Analýzou dopravních dat a simulací provozu se mimo jiné zabývá doc. Milan Krbálek z katedry matematiky FJFI, Tomáš Pevný z firmy Cisco bude hovořit hlavně o využití matematiky při strojovém učení v oblasti IT bezpečnosti. Učitelé budou mít také příležitost diskutovat s přednášejícími a sdílet své zkušenosti.

Další informace o semináři a možnost registrace najdou zájemci na webových stránkách.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Jan Kadeřábek
E-mail: 
jan.kaderabek@fjfi.cvut.cz
Telefon: 
+420 603 444 144