Datum zveřejnění: 
22. 8. 2018
Dne 21. srpna v 19.00 hodin byla u Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze (ul. Technická 2) spuštěna nová virtuální „keška“. Ta unikátním způsobem připomíná místo, odkud bylo tehdejší Československo připojeno k internetu. Právě jeho nástup pomohl k rozšíření celosvětové hry Geocaching.

V srpnu minulého roku vybrala společnost Groundspeak, provozovatel hry Geocaching, majitele kešek z celého světa a bylo mezi ně uvolněno 4000 nových virtuálních keší (od roku 2005 nebylo možné tento typ kešek zakládat). Jak sám název napovídá, nejde o fyzickou schránku, ale o to, že je nutné uvedené místo navštívit a splnit podmínku pro uznání nálezu. Obvykle se jedná o fotografii nálezce na daném místě.

V současné době se na území České republiky nalézá pouze sto deset takovýchto virtuálních skrýší, z toho v Praze jen dvanáct. Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze chce touto keší ukázat nejen na svoji bohatou historii, ale také na skutečnost, že jeden z bezmála padesáti volitelných sportů, kterému se studenti mohou věnovat, je právě Geochacing.

Zajímavé je také samotné provedení kešky, které okomentoval děkan Fakulty elektrotechnické, profesor Pavel Ripka, následovně: „Je hodně pomníků a pamětních desek, které jsou umístěné vodorovně na zemi, nebo svisle na nějakém podstavci. My jsme vytvořili jednu z mála, na kterou se návštěvníci musí dívat směrem vzhůru, se zakloněnou hlavou. Aby byla deska dobře čitelná, tak se při příchodu osoby vždycky na nějakou dobu rozsvítí.“

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Ing. Libuše Petržílková
E-mail: 
libuse.petrzilkova@fel.cvut.cz
Telefon: 
+420 731 077 387
Pracoviště: 
Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze