Datum zveřejnění: 
1. 7. 2018
Voda a hudba. Tuto netradiční kombinaci v sobě spojuje originálně pojatá vstupní brána, která přivítá letošní návštěvníky festivalu Rock for People, který se koná v Hradci Králové od 4. července. Brána vznikla podle návrhu Barbory Markovové, studentky programu Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT, a bude vyrobena z několika desítek velkoobjemových kontejnerů na vodu, které jsou poskládány na sebe a zpevněny lešením. Kontejnery budou zároveň potažené barevnými fóliemi, čímž evokují hudební zvukové spektrum.

Návrh brány festivalu vzešel se soutěže, kterou uspořádala společně katedra architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze a organizátoři festivalu Rock for People. Svoje návrhy do ní poslalo celkem 57 studentů fakulty.

První cenu si odnesla studentka druhého ročníku programu Architektura a stavitelství Barbora Markovová, která dosud nikdy na festivalu Rock for People nebyla, poprvé ho navštíví až letos, aby dohlédla na stavbu svojí brány. „Hudbu i festivaly mám moc ráda. Na soutěži mě lákala právě možnost realizace projektu, takže jsem ráda, že se to povedlo. Na pohled na lidi procházející bránou se už moc těším. Na kontejnerech na vodu jako na ,stavebním materiálu´ se mi líbila variabilita tvarových možností, které nabízejí, i to to, že jsou přizpůsobené pro ukládání na sebe. Bylo to jako skládat lego,“ popisuje Barbora Markovová. Studentka na návrhu pracovala dva týdny a počítá se v něm s mírnou variabilitou počtu barelů, takže bude jen na organizátorech, kolik jich nakonec využijí.

Úkol byl přitom pro studenty velmi obtížný, protože obvykle jako první vzniká vizuální podoba objektu a až poté se řeší konstrukční detaily. Zde museli ve většině případů postupovat obráceně. „Zadání bylo hodně náročné, protože bylo nutné skloubit předepsané parametry brány spolu s návrhem, který co nejvíce zaujme návštěvníky festivalu. Kromě nákladů na realizaci sem patřily například požadavky na čtyři vstupní koridory, jednoduchou a rychlou proveditelnost, bezpečnost, statiku, dostupnost použitých materiálů a mnohé další. Přesto studenti přišli s velmi zajímavými návrhy a překvapili šíří pohledů na jedno téma,“ říká Ing. arch. Jaroslav Daďa z Fakulty stavební ČVUT, katedry architektury, který byl odborným garantem soutěže.

Z kreativního přístupu studentů Fakulty stavební ČVUT je nadšený i Pavel Kleník z organizačního týmu festivalu Rock for People: „Byli jsme skutečně velmi mile překvapeni, s jakou zodpovědností a kreativitou se studenti zhostili zadání, a z výsledku v podobě úctyhodných 57 velmi kvalitních návrhů jsme měli velkou radost.

My se nyní budeme jako festival snažit, aby výsledná vstupní brána plně odrážela veškerou energii, kterou vložili všichni studenti do jejího zrodu."

Hudební festival Rock for People se koná 4. – 6. července v Hradci Králové.

Více informací na www.fsv.cvut.cz a www.rockforpeople.cz.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Mgr. Lidmila Kábrtová
E-mail: 
lidmila.kabrtova@fsv.cvut.cz
Telefon: 
602 275 716
Pracoviště: 
Fakulta stavební ČVUT v Praze