Datum zveřejnění: 
16. 4. 2018
Na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického v Praze proběhne 19. dubna 2018 od 18.30 hodin v místnosti č. 155 přednáška prof. Tomáše Valeny, jednoho z největších znalců Josipa Plečnika, na téma Plečnikova Lublaň a Pražský hrad jako humanistická přestavba města.

Téma přednášky volně navazuje na nešťastný pokus spolupráce ČR a Slovinska při nominaci Plečnikova díla na seznam UNESCO pod názvem: „Nadčasová humanistická architektura Josipa Plečnika“.

Prof. Valena se nejdříve pokusí rozpracovat různé humanistické tradice a zjistit jejich eventuální relevanci pro Plečnikovo dílo. Jako specifický humanismus v Plečnikově architektuře pak definuje používání antropomorfních prvků a měřítka, „pobyt u věcí“ a univerzální srozumitelnost architekturního jazyka. Převážně se jedná o implantáty malých architektur do stávajících urbánních situací.

Plečnik vyvinul tuto svou strategii humanistické přestavby města ve dvacátých letech během práce s veřejnými prostory Pražského hradu a později ji plně rozvinul ve své rodné Lublani. Tam přestavěl urbánní sekvence kolem Římských hradeb, osu Vegovy ulice, prostor Zojzovy ulice a Šentjakobského náměstí a především pobřeží Ljubljanice. V určitém smyslu sem můžeme přiřadit též Žale, město mrtvých. Pro tuto metamorfózu města se brzy ustálil výraz Plečnikova Lublaň. Tato humanistická přestavba města je jeden z unikátních příspěvků Plečnika k světovému dědictví architektury dvacátého století.

„V souvislosti s přednáškou na Fakultě architektury ČVUT si dovolujeme upozornit též na malou výstavu velké Plečnikovi výstavy z roku 1996, která bude otevřena od 18. dubna v prostoru pod půlkruhovou terasou v zahradě Na Valech na Pražském Hradě,“ dodal proděkan pro vnější vztahy Fakulty architektury ČVUT Ing. arch. Jan Jakub Tesař.

Odkaz na facebookovou událost:

https://www.facebook.com/events/228103314403480/?active_tab=discussion

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Ing. Arch. Michaela Mrázová
E-mail: 
pr@fa.cvut.cz
Telefon: 
+420 736 142 128