Vědci a doktorandi z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze budou prezentovat pokrok ve vývoji a testech inovačních typů rentgenové optiky, ale také přiblíží dosavadní výsledky rentgenového miniteleskopu na palubě české minidružice VZLUSAT1. Představeny budou i výsledky společného česko-bavorského projektu JEUMICO, zaměřeného na vývoj speciálních odrazivých vrstev pro rentgenové dalekohledy. Prostor bude věnován i účasti vědců z Fakulty elektrotechnické ČVUT na projektu Evropské unie AHEAD, v jehož rámci byl připraven a otestován vzorek inovační rentgenové optiky typu Kirkpatrick Baez pro projekt ESA ATHENA.
Zástupce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a hlavní organizátor akce, doc. René Hudec, o konferenci říká: „ Letošní ročník naší konference je jubilejní, již desátý, a současně máme i rekordní účast, a to téměř šedesát registrovaných účastníků z dvanácti zemí. Dokazuje to, že naše konference hraje ve světové komunitě rentgenové optiky i souvisejících kosmických projektů důležitou roli.“
Na konferenci budou také představeny nové kosmické projekty, na kterých se v několika případech podílí právě tým doc. Hudce. Konkrétně se jedná o projekt velkého kosmického rentgenového dalekohledu Evropské kosmické agentury ESA ATHENA, dále pak o navrhovanou střední misi ESA THESEUS, v níž tým Fakulty elektrotechnické patří do hlavního konsorcia a podílel se na přípravě návrhu, a dále projekt ESA SMILE, ESA již vybraný k realizaci, kde rovněž je účast fakulty na úrovni hlavního konsorcia. Tyto projekty představí buď hlavní řešitelé, nebo jimi delegovaní zástupci.
Další informace o konferenci AXRO 2017 jsou k dispozici na stránce: http://axro.cz/