Datum zveřejnění: 
17. 10. 2017
Ukázka fyzikálního souboje, přednášky k úkolům pro školní rok 2017/18 i osobní zkušenosti, to vše čeká 20. října od 9.30 do 16.45 hodin pedagogy i studenty středních škol, kteří se rozhodli zúčastnit mezinárodní soutěže Turnaj mladých fyziků (International Young Physicists' Tournament). Úvodní soustředění na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT V Praze ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci a Fyzikálním ústavem AV ČR má za cíl seznámit nováčky se soutěží, pomoci studentům i jejich pedagogům se v celé soutěži lépe zorientovat a dosáhnout dobrých výsledků. Turnaj mladých fyziků (TMF) je pořádán pod záštitou Jednoty českých matematiků a fyziků.

V pátek se středoškolští studenti seznámí se 17 fyzikálními úlohami, budou pro ně připraveny přednášky o problematice jednotlivých úloh a návod na prezentaci i obhajobu práce před soupeři a porotou. Přesný harmonogram Úvodního soustředění TMF najdete na těchto stránkách.

Studentské týmy složené z 3 až 5 členů a max. 2 náhradníků pod vedením pedagoga budou během školního roku řešit 17 náročných fyzikálních úloh. Svá řešení pak budou obhajovat před ostatními studentskými týmy, a to v regionálních kolech a v celostátním finále. Vítězný tým pak reprezentuje Českou republiku na mezinárodním finále, kterého se účastní třicet týmů z celého světa. Vše v soutěži probíhá v angličtině. Ve fyzikálním souboji členové týmu vystupují v rolích referenta (prezentuje své řešení dané úlohy), oponenta (analyzuje a kriticky hodnotí řešení předložené referentem), recenzenta (hodnotí vystoupení referenta a oponenta). Podrobnosti o soutěži zde.

Výše zmíněné pořádající organizace se již tradičně podílí na přípravě studentů pro tuto soutěž. Letos v červenci pětice studentů opavského Mendelova gymnázia v silné mezinárodní konkurenci uspěla a získala na International Young Physicists' Tournament v Singapuru jednu z pěti stříbrných medailí.

Mezinárodní kolo 31. ročníku této soutěže proběhne v červenci 2018 v Číně. Přihlášky škol (subjektů) do soutěže se podávají do 31. října 2017, a to na stránkách Turnaje mladých fyziků.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
RNDr. Petr Chaloupka, Ph.D.
E-mail: 
petr.chaloupka@fjfi.cvut.cz
Telefon: 
+420 776 884 684
Pracoviště: 
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT