Datum zveřejnění: 
12. 10. 2017
Přednáškový cyklus na Fakultě architektury ČVUT představí v listopadu čtyři velká jména evropské architektury: Jacoba van Rijse, Keese Christiaansena, Rainera Mahlamäkiho a architektku Farshid Moussavi. Během série přednášek podporovaných nadací Sto Foundation vystoupí architekti, jejichž publikační činnost i výukové aktivity jsou na globální architektonické scéně výrazným propojením různých kultur.

Podtitulem Listopadových promluv (November Talks) jsou CONNECTIONS. "Co řečníky tohoto přednáškového cyklu spojuje? Pracují v mezinárodních souvislostech, řada z nich učí na zahraničních školách. Někteří z nich již přednášeli v dřívějších letech v rámci November Talks na jiných partnerských školách – Miláně, Grazu, Paříži anebo v Londýně. Propojení česká architektura potřebuje jak sůl," vysvětluje prof. Zdeněk Zavřel, proděkan pro zahraniční vztahy Fakulty architektury ČVUT.

Přednášky se budou konat vždy v pondělí od 18.30 hodin, ve dnech 6. 11.  (Jacob van Rijs – MVRDV), 13. 11. (Rainer Mahlamäki - LAHDELMA & MAHLAMÄKI ARCHITECTS) a 20. 11. (Kees Christiaanse – KCAP) v přednáškové síni Gočár, Fakulta architektury ČVUT v Praze, Thákurova 9, Praha 6 – Dejvice. Cyklus uzavře 27. 11. přednáška Farshid Moussavi v Betlémské kapli, Betlémské nám. 255/4, Praha 1 – Staré Město. Vstup na přednášky je zdarma, bezbariérový.

Cyklus je součástí série, kterou 12. rokem organizuje nadace Sto Foundation na šesti předních evropských školách architektury. Na Fakultě architektury ČVUT se koná třetím rokem.

Informace o přednášejících:

Jacob van Rijs – MVRDV
Jacob van Rijs je nizozemský architekt a urbanista. Studoval spolu s Winy Maasem a Nathalie de Vries na TU Delft. Brzy poté trojice přátel založila v roce 1993 vlastní architektonickou kancelář MVRDV. Vedle bohaté architektonické praxe se věnuje výuce architektury, kdy jako hostující profesor působil na významných školách (Berlage Institute Amsterdam, TU Berlin, Tokyo Institute of Technology a další). Práce Jacoba van Rijse a rotterdamské kanceláře MVRDV byla oceněna mezinárodními cenami a je publikována po celém světě včetně monografických publikací. Jacob je posledním ze slavné trojice, kdo bude přednášet na ČVUT. Nathalie de Vries se zúčastnila v roce 2008 manifestace Dutch Ladies, Winy Maas přednášel v rámci Dutch Footprint v roce 2013 v Betlémské kapli.
www.mvrdv.nl

Rainer Mahlamäki - LAHDELMA & MAHLAMÄKI ARCHITECTS
Profesor Rainer Mahlamäki je finský architekt a děkan fakulty architektury univerzity v Oulu. Přes dvacet let spolupracuje s kolegou Ilmari Lahdelmou, se kterým založil roku 1997 kancelář Lahdelma & Mahlamäki Architects. Ve svém portfoliu mají významné stavby jak ve Finsku, tak po celé Evropě. Například budovy helsinské university či Muzeum historie polských židů ve Varšavě, které získalo mnohá ocenění, například Chicago Athenaeum - The International Architecture Award.
http://www.ark-l-m.fi/

Kees Christiaanse – KCAP
Prof. ir. Kees Christiaanse studoval architekturu a urbanismus na TU Delft. Ještě před ukončením studia spolupracoval s Remem Koolhaasem v Office for Metropolitan Architecture (OMA), kde se stal v roce 1983 partnerem. O šest let později založil v Rotterdamu svou vlastní kancelář, nyní  KCAP Architects&Planners. Během své kariéry Kees kombinuje architektonickou praxi s výukou a výzkumem; pracoval na prestižních univerzitách a výzkumných pracovištích (TU Berlin, ETH Zürich, či Future Cities Laboratory v Singapuru). V roce 1993 se zúčastnil v Praze sympozia „Dutch model of social housing“, které pořádala CSAF ve spolupráci s Útvarem hlavního architekta. Podílel se výrazně na přípravě „Hafen city“ v Hamburgu. V roce 2009 se stal kurátorem 4. Mezinárodního architektonického bienále v Rotterdamu s názvem „Open city - Designing Coexistence“. V roce 2016 mu bylo uděleno ocenění „2016 RIBA International Fellowship“ za jeho přínos v architektuře.
www.kcap.eu

Farshid Moussavi - Farshid Moussavi Architecture (FMA)
Farshid Moussavi je architektka, vedoucí kanceláře Farshid Moussavi Architecture (FMA) a profesorka Harvardské university. Na přelomu století spoluzaložila londýnský ateliér Foreign Office Architects (FOA), který se proslavil jako jedna z nejvíce kreativních kanceláří - zahrnující jak architekturu, urbanismus, tak krajinářskou architekturu. Farshid Moussavi získala vzdělání na Harvard’s Graduate School of Design, University College London a Dundee University, vyučuje a externě působí na mnoha akademických institucích po celém světě. Byla zvolena členkou Královské akademie umění v Londýně v roce 2015. Ve třech významných publikacích: Function of ornament, Function of form a Function of style – rozvádí do šířky svůj výzkum a výuku na Harvardu.
http://www.farshidmoussavi.com/

Více informací o přednáškovém cyklu najdete na: https://fa.cvut.cz/Cz/Fakulta/ZpravyZFA/NovemberTalks17

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Ing. Arch. Kateřina Rottová, Ph.D.
E-mail: 
rottokat@fa.cvut.cz