Datum zveřejnění: 
13. 6. 2017
Od neděle 18. června do pátku 23. června 2017 mohou studenti středních škol, kteří se zajímají o fyziku, matematiku, chemii nebo informatiku, bádat na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) ČVUT v Praze. Je pro ně připraven již 19. ročník populární akce „Týden vědy na Jaderce“. Registrace začíná 18. června v 10.00 hodin v Břehové 7, Praha 1 (hlavní budova FJFI). Součástí týdne jsou odborné přednášky a exkurze.

Pokud středoškoláci uvažují o studiu na vysoké škole s technickým nebo přírodovědným zaměřením, neměli by si příležitost poznat „vědecké“ prostředí nechat ujít. Hlavní náplní „Týdne vědy na Jaderce“ bude vypracování samostatného studentského miniprojektu na různá odborná témata, příprava příspěvku do sborníku a jeho prezentace na závěrečné studentské minikonferenci.

Letošní ročník věnujeme 150. výročí narození Marie Curie-Skłodowské a ponese se v duchu jejího slavného výroku 'Učenec v laboratoři není jen odborník, je to dítě, které hledí na vědu jako na pohádku'“, uvedl Ing. Vojtěch Svoboda, CSc., z katedry fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. 

Přednášky budou mj. na téma: „Termojaderná fúze“, „Vyšetřovat a léčit lze nejen živé pacienty, ale i materiály“,Pravda a lež ve fotografování digitálního věku“, „Chemie a záření“, „Výzkum epilepsie ve 21. století aneb jak moderní metody pomáhají zlepšovat kvalitu života pacientům s epilepsií“, „Havárie v jaderné energetice“ atd.

Exkurze zavedou účastníky na místa, jako např. Výzkumný a zkušební letecký ústav v Letňanech, Thomayerova nemocnice – odd. radioterapie, Ústav jaderného výzkumu Řež, a. s., Školní reaktor VR-1 FJFI ČVUT, Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, IKEM atd.

Přihlásit se na Týden vědy na Jaderce je možné až do čtvrtka 15. června 2017. Účastnický poplatek činí 500 Kč. Základní informace o akci najdete zde. Orientační mapka je k dispozici zde

Stravování pro všechny účastníky a ubytování pro mimopražské bude zajištěno.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Ing. Vojtěch Svoboda, CSc.
E-mail: 
svoboda@fjfi.cvut.cz
Telefon: 
+420 224 358 361