27. 1. 2017
Od ledna působí na katedře počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT Dr. Bestoun S. Ahmed z iráckého Kurdistánu, který vyhrál mezinárodní konkurz na pozici odborného asistenta v oblasti softwarového inženýrství. Jeho plat financuje gigant v oblasti otevřeného software, společnost Red Hat, v rámci partnerského projektu Red Hat Chair of Software Engineering. Relokaci Dr. Bestouna podpořil i děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ze svého fondu pro internacionalizaci.

Dr. Bestoun obhájil svoji dizertační práci na  Universiti Sains Malaysia, kde se věnoval zejména distribuovaným systémům a testování software. Poté působil v Malajsii jako vědec a pedagog. Od roku 2015 pracoval jako výzkumník na švýcarském Institutu umělé inteligence IDSIA, kde získal prestižní stipendium švýcarské vlády pro zahraniční vědce. Na katedře počítačů Fakulty elektrotechnické bude Dr. Bestoun pracovat na firmou Red Hat financované pozici odborného asistenta pro softwarové inženýrství, kde se bude věnovat zejména zkoumání metod umělé inteligence v softwarovém inženýrství a testování software. Vedle toho bude přednášet předmět Architektura softwarových systémů, který se v anglickém jazyce vyučuje v magisterském studijním programu Otevřená informatika.

Vedoucí katedry počítačů prof. Michal Pěchouček k působení mezinárodní posily v jeho týmu říká: „Posouvání hranic spolupráce a internacionalizace je v rámci Otevřené informatiky možné právě proto, že studenti jsou již v bakalářském studiu vedeni k tomu, aby dokázali plnohodnotně studovat a pracovat v angličtině. Velice mě těší, že se nám podařilo nastartovat úspěšnou spolupráci se společností Red Hat. V loňském roce jsme otevřeli společnou laboratoř a nyní jsme díky finanční podpoře získali úspěšného mladého vědce, který může našim studentům nabídnout jiný pohled na softwarové technologie a vědu. Pokud se chceme stát uznávaným pracovištěm i na mezinárodním poli, je nutné otevřít dveře pro zahraniční odborníky a vytvořit zde konkurenceschopné podmínky.“

To potvrzuje i děkan Fakulty elektrotechnické prof. Pavel Ripka: „Naše fakulta dlouhodobě spolupracuje s mnoha slavnými zahraničními institucemi. To, že si můžeme dovolit zaměstnat špičkové zahraniční vědce i u nás, zatím nebylo příliš časté. Naštěstí ale kolegové z katedry počítačů dokázali sehnat silného partnera, který fakultě pomohl s financováním mzdy našeho nového pracovníka. Přál bych si, aby se náš kolektiv i nadále rozrůstat tímto směrem.“

Další informace o katedře počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze naleznete na adrese: http://cs.felk.cvut.cz/

Kontaktní osoba:
Jméno: