Český ekosystém integrované zdravotně-sociální péče je nově vzniklá autonomní platforma, která si klade za cíl podpořit implementaci procesních a technologických inovací v oblasti zdravotní a sociálně-zdravotní péče na národní úrovni. ČEIP navazuje na stávající aktivity institucí i jednotlivců v oblasti poskytování zdravotní a zdravotně-sociální péče. Cílem ČEIP je zajistit spokojenost klienta, který má dobrou zkušenost s úrovní poskytování zdravotní či sociální péče.
Koordinátorem ČEIP je České vysoké učení technické v Praze. V rámci ČVUT je agenda svěřena odboru pro řízení projektů a transfer technologií Rektorátu ČVUT. „ČVUT bylo iniciátorem vzniku ekosystému i iniciační pracovní skupiny, která je poradním orgánem ČVUT,“ řekl Petr Konvalinka, rektor ČVUT v Praze. Rektor poděkoval členům pracovní skupiny za jejich nasazení a snahu vybudovat fungující ekosystém.
Pod vedením moderátora Jakuba Železného účastníci setkání diskutovali o současném stavu zdravotně-sociální péče v ČR a roli ekostystému a definovali klíčová témata, kterými se ekosystém bude zabývat a která budou předmětem dalších aktivit a setkání k tématu.
ČEIP se stala členem mezinárodní platformy European Connected Health Alliance (ECHAlliance). Předseda aliance Brian O´Connor na setkání představil, jak podobné projekty fungují ve světě. „ECHAlliance vítá ČEIP v mezinárodní síti ekosystémů, která sahá od USA a Kanady přes Evropu až do Číny,“ řekl předseda ECHAlliance a dodal: „Těšíme se, že se budeme učit z vašich zkušeností a propojíme vás s ostatními ekosystémy, které jsou nyní i vašimi partnery.“
Zástupce ministerstva zdravotnictví Irska Kevin Conlon prezentoval úspěšný ekosystém v Irsku a možnosti jeho aplikace v ČR. Jan Komárek, zástupce Evropské komise, představil možnosti, jakými Evropská komise podporuje jednotlivé ekosystémy.
„Setkání ekosystému vnímáme jako důležitý krok na cestě k inovacím v oblasti zdravotní a sociální péče. Nyní se zaměříme na vyhodnocení příspěvků účastníků a začneme plánovat další aktivity ekosystému tak, aby co nejvíce reflektovaly potřeby zúčastněných stran. Zpětná vazba členů ekosystému je pro jeho směřování klíčová,“ uvedl Tomáš Vácha, člen iniciační pracovní skupiny ČEIP.