26. 4. 2016
Evropský patentový úřad ocení v pěti kategoriích vynálezce a týmy vynálezců, jejichž vynálezy byly patentované a výjimečnou měrou přispěly ke společenskému, technickému nebo hospodářskému rozvoji. Potřetí od začátku udělování ceny vynálezce je mezi finalisty Čech: docent Miroslav Sedláček (65) z katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze je nominován za svůj vynález odvalovací turbíny v kategorii výzkum. Toto prestižní vyznamenání uděluje Evropský patentový úřad 9. června v Lisabonu.

Z více než 400 individuálních vynálezců a týmů vynálezců, kteří byli pro ocenění navrženi, zvolila mezinárodní nezávislá porota pro letošní cenu vynálezce patnáct finalistů. Ti pocházejí ze třinácti zemí: z České republiky, Itálie, Belgie, Francie, Velké Británie, Německa, Nizozemska, Dánska, Švédska, Litvy, USA, Portugalska a Indie. Jejich vynálezy jsou z nejrůznějších oborů, jako je stavebnictví, lékařská technika, biochemie, technologie životního prostředí, potravinářská technologie a fyzika.

„Evropská cena pro vynálezce staví do popředí mnohotvárnou a významnou práci vynálezců z nejrůznějších zemí a technických disciplín. Jejich inovace pozitivně ovlivňují život milionů lidí na celém světě“, řekl prezident Evropského patentového úřadu Benoît Battistelli u příležitosti oznámení finalistů Evropské ceny pro vynálezce 2016. „Evropský patentový systém garantuje vynálezcům podmínky nutné pro to, aby svou kreativitu mohli naplno rozvinout. Jejich inovativní síla vytváří základ pro hospodářskou prosperitu v Evropě“.

Mezi finalisty Evropské ceny pro vynálezce je i český vynálezce docent Miroslav Sedláček, inženýr, pedagog a vědec na katedře ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze. Společně se svými kolegy na univerzitě, Jiřím Novákem a Václavem Beranem, pracoval na vývoji odvalovací turbíny a získal pro ni patent. Tato turbína má potenciál posunout systém získávání energie z vody o značný kus dopředu. Vychází z efektu vortexu – fyzikálního principu rotujících tekutin – a získává elektřinu z hydrokinetické energie. Odvalovací turbína může generovat energii také z pomalu tekoucích toků, potoků nebo z mořského přílivu a odlivu, což představuje revoluční alternativu a doplnění zdrojů při získávání energie z konvenčních vodních elektráren, pro které byla nutná značná průtoková rychlost nebo velká výška spádu vody. Odvalovací turbína s průměrem rotoru 600 mm dokáže vyrábět až 10 kilowatthodin elektřiny za den z toků o rychlosti 2 – 3 m/s (dostatečně pro pokrytí potřeby elektřiny pěti domácností) a tím zajistit zásobování v oblastech, které nejsou napojené na elektrickou síť. Tato metoda má potenciál na to, aby získávání elektrické energie z marginálních vodních zdrojů globálně nabralo úspěšný kurz. Na vynález je udělen Evropský patent a Patent v USA. Validace Evropského patentu probíhají ve Francii, Velké Británii, Itálii a Německu.

Evropský patentový úřad je se svými zhruba 7 000 zaměstnanci jednou z největších institucí veřejné služby. Hlavní sídlo má v Mnichově; pobočky jsou v Berlíně, Bruselu, Den Haagu a ve Vídni. EPÚ byl založen pro podporu spolupráce evropských států v patentové oblasti. Přes centrální postup vydání patentu u EPÚ mohou vynálezci na základě jednoho jediného ohlášení patentu získat patentovou ochranu ve všech 38 členských státech EPÚ. EPÚ je mimoto nejvýznamnějším úřadem pro patentové rešerše a patentové informace.

Více informací najdete na:

Kontaktní osoba:
Jméno:
doc. Ing. Miroslav Sedláček, CSc.
sedlacek@fsv.cvut.cz
Telefon: