Datum zveřejnění: 
31. 1. 2016
Aktuálně největší záhada na Českém vysokém učení technickém v Praze možná spěje ke svému vyřešení. Svítící kanál se v polovině ledna bez jakéhokoliv vysvětlení objevil přímo v areálu univerzity a od té doby budí zájem všech kolemjdoucích, kteří se přou o jeho možný účel. Rektor ČVUT prof. Petr Konvalinka na svém profilu na sociální síti Facebook oznámil, že přímo u kanálu přednese výsledky svého pátrání v rámci univerzitních struktur.

“Od momentu, kdy se na mne studenti obrátili o pomoc v kauze svítícího kanálu, jsem napřel veškeré síly, abych mohl jim i široké veřejnosti oznámit, co se pod ním skrývá. A pokud se nestane nic nečekaného, v úterý 2. února to konečně budu moci udělat. Proto si vás dovoluji pozvat na druhou hodinu odpoledne přímo ke kanálu,” napsal prof. Konvalinka na svůj Facebook.

Přestože Svítící kanál zdánlivě neplní žádný konkrétní účel, studenti objevili hned několik funkcí, které v nich vzbudily zvědavost – kanál je údajně výrazně teplejší než jeho okolí, nachází se pod ním zdroj Wi-Fi signálu a při dotyku se rozbliká varovným červeným světlem. Nejčastěji se objevují názory, že jde o prototyp technologie světelného přenosu dat Li-Fi, ale podle některých může jít také o zdařilou tzv. “virální” reklamní kampaň.

Aby studenti zjistili skutečný původ a účel kanálu, založili dokonce “Hnutí kanál” a všechna zjištění a teorie schraňují na facebookovém profilu “Svítící kanál na ČVUT”, který pro kanál založili (www.fb.com/sviticipoklopnacvut). Bez výsledku kontaktovali například Pražské vodovody a kanalizace, ke kanálu se dokonce dobrovolně vypravila hlídka Policie ČR, která ale rovněž nic zásadního nezjistila.

Minulý týden studenti uspořádali na místě happening, při kterém objevili v kanále vzkaz nepřímo spojující kanál s ČVUT. Právě proto sepsali petici a předali ji k rukám rektora, aby tuto vazbu prověřil. Výsledky svého pátrání rektor zveřejní přímo na místě kanálu právě 2. února ve 14.00 hodin.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Ing. Josef Bolom
E-mail: 
josef.bolom@cvut.cz
Telefon: 
737 370 617
Pracoviště: 
Rektorát ČVUT