
Fakulta stavební ČVUT v Praze je nejstarší a největší stavební fakultou v ČR. V rámci prohlídek se budou moci zájemci podívat do prostorné variabilní haly Atelieru D, která vznikla zastřešením západního atria budovy D. Jejím osobitým prvkem jsou hranolové buňky, zavěšené na konstrukci střechy, které slouží jako studijní nebo konzultační prostory. Tato rekonstrukce získala dokonce v roce 2009 první cenu v kategorii Interiér v soutěži Grand Prix architektů. Nahlédnout lze i do nově zrekonstruovaných poslucháren či do halové laboratoře Vodohospodářského experimentálního centra s gigantickými rozměry 90x12 metrů, kde vznikají například modely plavebních kanálů, jezů a přehrad.
Kromě Fakulty stavební se na návštěvníky v Kampusu Dejvice (který letos oslaví 100 let) chystá i Fakulta elektrotechnická. Vedle vnitřní architektury budovy a technického vybavení účastníci festivalu zhlédnou sérii poutavých experimentů s elektrickými výboji v laboratoři vysokého napětí.
V dejvickém kampusu technická univerzita představí také tým eForce Prague Formula svůj autonomní elektrický monopost. Studenti Fakulty elektrotechnické a Fakulty strojní ČVUT s tímto vozem soutěží v mezinárodní soutěži Formula Student a patří k evropské špičce.
Z Dejvic pak zájemci o objekty ČVUT mohou zamířit na Karlovo náměstí. České vysoké učení technické v Praze sídlí v areálu bývalého kláštera křižovníků Na Zderaze od roku 1874. Prohlídka vede do vybraných poslucháren Fakulty strojní ČVUT v Praze přes historické půdy až na střechu budovy. Technické fajnšmekry pak zve k návštěvě halová laboratoř Ústavu letadlové techniky a Ústav materiálového inženýrství. Perličkou jsou pozůstatky barokní toalety.
Na Zderaze se nachází i běžně veřejnosti nepřístupná kaple Božího hrobu stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela, a to v areálu Fakulty elektrotechnické ČVUT. V sobotu 17. května od 10:00 do 18:00 bude připravena na návštěvu zájemců; výjimečnost prohlídky tři sta let staré kaple podtrhne i možnost využít digitální 3D model, který vznikl pod vedením dr. Davida Sedláčka z katedry počítačové grafiky a interakce FEL ČVUT. Návštěvníci si budou moci prostřednictvím rozšířené a virtuální reality prohlédnout interiér kaple a porovnat ho s její současnou podobou. Virtuální model slouží i jako nástroj pro připravovanou rekonstrukci.
Poslední univerzitní zastávkou pak může být Hlávkova kolej v Jenštejnské ulici, budova významná architektonicky i historicky. Prohlídku, jejíž součástí je i návštěva nádvoří, doplní výstava infocedulí o historii budovy, s původními výkresy a fotografiemi (společenská místnost) či promítání dokumentárního filmu k 17. listopadu, Zvláštní akce Studenti (studovna).
ČVUT v Praze všechny návštěvníky srdečně zve! Bližší info se dočtete na https://www.openhousepraha.cz/festival-2025/