Datum zveřejnění: 
18. 12. 2023
Finále Robosoutěže FEL ČVUT pro střední školy se konalo v pátek 15. prosince na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a utkalo se v něm 36 nejlepších robotických vozítek z lega, která postoupila ze 4 předkol a z celkem 168 přihlášených „středoškolských“ robotů. Historicky nejtěžší úlohu v patnáctileté historii soutěže nejlépe splnily týmy SAKIRI z ISŠT Benešov (1. místo), Rossumovi universální roboti z Gymnázia Na Vítězné pláni (2. místo) a Kachničky z Gymnázia Voděradská (3. místo a cena Design robota).

Finále 15. ročníku Robosoutěže se konalo v Zengerově posluchárně FEL ČVUT v Praze na Karlově náměstí a šlo skutečně o mimořádnou přehlídku kreativity a důmyslnosti nové generace mladých techniků. „Účast v soutěži byla rekordní, ze 168 robotů a jejich týmů dorazilo do předkol 147 a ve dnešním finále jsme viděli 36 nejlepších. Navíc se do souboje zapojil i jeden robot, kterého sestavili univerzitní studenti z našeho programu Kybernetika a robotika,“ říká hlavní organizátor Robosoutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.  

Historicky nejtěžší úloha Věž a vítězové

Finále Robosoutěže se vždy odehrává na dvou totožných hřištích umístěných vedle sebe, kde se dvě robotická vozítka ve vyměřeném čase snaží co nejlépe splnit zadanou úlohu a sbírají přitom body. Vítěz nakonec vzejde z vyřazovacího pavouka. Letošní úloha měla název Věž a cílem studentských týmů bylo postavit a naprogramovat robota tak, aby samostatně, bez jakékoli další pomoci sebral co nejvíc barevných kostek z hřiště, umístil je dovnitř žlutě vyznačeného obdélníku a současně z kostek postavil co nejvyšší věž. „Byla to nejspíš nejtěžší úloha v dosavadní historii soutěže a konstrukční řešení, která jsme viděli, byla jednoduše neuvěřitelná. Nejlepší roboty dokázaly bravurně stavět věže vysoké až 16 kostiček,“ říká Martin Hlinovský. Na stupních vítězů po dramatickém souboji nakonec stanuly tyto soutěžní týmy:

Vítěz 15. ročníku Robosoutěže
Tým: SAKIRI
Složení: Richard Kohel, Kirill Kilčickij, Samuel Moravčík
Škola: ISŠT Benešov

2. místo
Tým: Rossumovi univerzální roboti
Složení: Jakub Sýkora, Adam Rott, Aleš Prandžev
Škola: Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha 4

3. místo
Tým: Kachničky
Složení: Pavel Škop, Klára Vondráčková, Ondřej Nepevný
Škola: Gymnázium Voděradská, Praha 10

Vítěz soutěžní kategorie Design robota
Tým: Kachničky
Složení: Pavel Škop, Klára Vondráčková, Ondřej Nepevný
Škola: Gymnázium Voděradská, Praha 10

Vítězové se dostanou na FEL ČVUT bez přijímaček
Partnery letošní soutěže byly společnosti MathWorks, Humusoft, Škoda Auto, Applifting, FANUC, Sick a Strand. Kromě hmotných cen od těchto partnerů dostávají členové prvních tří týmů v Robosoutěži jednu důležitou odměnu – můžou nastoupit do studia na FEL ČVUT bez přijímacích zkoušek.

Další informace o finálové Robosoutěži FEL ČVUT pro střední školy, o soutěžících týmech a soutěžní úloze i další podrobnosti najdete na webových stránkách nebo Facebooku. Záznam z finále je také možné zhlédnout na YouTube kanále Robosoutěže zde.