5. 6. 2023
Děkan Fakulty stavební ČVUT prof. Jiří Máca a Dr. Karel Smejkal, zástupce mezinárodní studentské architektonické soutěže Inspireli Awards, se ve středu 24. května setkali při generální audienci se Svatým otcem.

Setkání proběhlo v souvislosti s humanitárními aktivitami Inspireli Awards, kdy se podařilo uspořádat za velkého zájmu studentů soutěž návrhů na obnovu přístavu v Bejrútu zničeného výbuchem v roce 2020. Při setkání byl papeži Františkovi předán unikátní dar – fragment budovy, jež je dílem československých stavebních inženýrů a která jediná zůstala po tragickém výbuchu stát. Darovaný fragment byl umístěn ve speciálním obalu, který vytvořili v modelárně Fakulty stavební ČVUT Jiří Mezera a Michal Chalupa. Na obalu je v angličtině a španělštině uvedeno: Díky INSPIRELI AWARDS a studentům, kterým nebyl osud Libanonu lhostejný, Bejrútský přístav opět povstane.

Součástí cesty byla i schůzka s představiteli Dikasteria pro kulturu a vzdělávání, jimž byly prezentovány aktivity Inspireli Awards na podporu studentů a představena „Virtuální fakulta architektury“ INSPIRELI EDUCATION.

Velké poděkování patří českému velvyslanci při Svatém stolci Mgr. Václavu Kolajovi, který věnoval mnoho času a úsilí zajištění návštěvy zástupců Inspireli Awards a děkana fakulty ve Vatikánu a delegaci též osobně doprovázel.