27. 4. 2023
Dne 25. dubna 2023 absolvovala skupina studentů MÚVS již druhou exkurzi do terénu zaměřenou na rozvoj vybraných území v Praze. První exkurze proběhla v březnu na Rohanském ostrově v místě návrhu rozvojových ploch.

25. dubna se konala pod vedením dr. Michaela Pondělíčka a doc. Vladimíry Šilhánkové exkurze na Nákladové nádraží Žižkov se zaměřila na jeden z největších brownfields v současné Praze, na jehož dalším řešení se momentálně podílejí Hlavní město Praha, Městská část Praha 3 a skupina developerů jako jsou Central Group, Finep a další. Během exkurze byly studentům prezentované výstupy ze studie připravené Institutem plánování a rozvoje Prahy v roce 2022, která byla ale nedostatečně prezentována veřejnosti. Zejména byly ukázány plochy biotopů na bývalém seřadišti nádraží, památkové objekty a postindustriální zóna, dále pak zbývající kolejiště a plány na navázání na celoměstský systém dopravy v Praze (Jarovská spojka a cyklostezky z Olšanské ulice). Studenti na místě diskutovali o možných dalších postupech rozvoje území, jeho limitech a byly jim i prezentovány nejnovější souvislosti s okolím a zásahy do území.  Exkurze byla ukončena u mostu na ulici K Červenému dvoru v místě navržené Jarovské spojky okolo Prahy 3 – Habrové. Během exkurze sice byl silný vítr, ale slunce; akce se povedla, protože přitáhla zájem několika desítek studentů MÚVS.