18. 11. 2022
17. listopad. Nejen Den boje za svobodu a demokracii, ale po dlouhé pauze zase už několik let i v ČR uznávaný Mezinárodní den studentstva.

Zástupci ČVUT v čele s rektorem Vojtěchem Petráčkem byli v tento den na mnoha místech. Již tradičně zahájili den u Hlávkovy koleje, kde věnec položil nejen rektor, ale také předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Farník, student ČVUT, či prezidentka Studentské unie ČVUT Ivana Dvořáková. Kromě nich byli na místě i prorektorka Alena Kohoutková a prorektor Radek Holý. Zatímco ti pak pokračovali na pietu do Ruzyně, rektor ČVUT se ve studentském průvodu vydal k pamětní desce v Žitné ulici, kde byl Jan Opletal smrtelně zraněn a přímo na místě zabit roku 1939 pekařský učeň Václav Sedláček. Poté, co se poklonil památce obou, se vydal Vojtěch Petráček spolu s ostatními rektory na Albertov, kde při vzpomínce na rok 1989 též položil věnec a zapálil svíčku. A to nejen za sebe, ale přispěchal s ohněm na pomoc i předsedovi Evropské studentské unie Matteo Vespovi. Na Národní třídě pak rektor ČVUT svíčku zapálil společně s rektorem VUT v Brně Ladislavem Janíčkem.