7. 7. 2022
Co mají společného Tunis, německý Ulm a maďarská Budapešť? Teď třeba to, že právě z těchto tří míst byl v jeden den přes internet iniciován zážeh a měření na tokamaku Golem v centru Praha na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI). Poprvé v historii se do seznamu zemí, odkud bylo zažehnutí plazmatu na tokamaku Golem spuštěno, zapsala africká země.

Tokamak Golem – nejstarší (byl zprovozněn už v roce 1959) stále funkční tokamak na světě – je zároveň jediný, který je možné ovládat třeba i přes mobilní telefon. Zážeh z Tunisu se stal na konci června během konference 2nd Edition-École de la Physique du Plasma et de la Fusion dans la Région. Stalo se tak ve spolupráci s kolegy z Francouzské komise pro alternativní a atomovou energii (CEA Cadarache),” vysvětluje Vojtěch Svoboda z katedry fyziky FJFI, který je hlavním vedoucím tokamaku Golem.