
Do finále soutěže se, na základě předem zaslaných reportů, kvalifikovalo 30 týmů v kategoriích středních a vysokých škol z více než 70 přihlášených týmů.
Pozvánka na finále přišla i dvěma studentským týmům z Fakulty strojní ČVUT v Praze. V kategorii vysokých škol si první místo odvezl studentský tým s názvem „Je dobrá, ale stejně..." podporovaný Centrem leteckého a kosmického výzkumu Fakulty strojní ČVUT v Praze, ve složení Patrik Kovář, Adam Tater, Pavel Mačák, Jakub Pařez, Tomáš Kaňka a Jan Pařez.
Ke konstrukci rakety řekl pár vět Patrik Kovář: „Našim cílem nebylo vytvořit pouze soutěžní raketu, která dosáhne nejvyššího dostupu, ale především využít raketu jako nosič pokročilé senzoriky a řídicí elektroniky. K vlastní stavbě rakety jsme použili kompozitní materiály a komponenty vyrobené plastovým 3D tiskem. Vývoj trval přibližně 4 měsíce, během kterých jsme vyvinuli vlastní systém řízení polohovatelných křidélek, systém vypuštění padáku a v neposlední řadě jsme vyrobili desku plošného spoje včetně firmwaru a softwarového řízení, díky kterému bylo nakonec možné vše řídit."
Druhé místo obsadil tým Projekt Theia z Fakulty dopravní ČVUT a na třetím místě se umístil druhý tým studentů z Fakulty strojní – CTU Space Research.
FOTO: Petr Červenka