
Metodika vznikla v rámci dvouleté spolupráce týmů ČVUT UCEEB pod vedením Martiny Sýkorové a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v čele s Janem Macháčem. Publikace provádí představitele měst přípravou, plánováním, realizací i údržbou opatření pro hospodaření s dešťovou vodou (HDV) ve vazbě na modrou a zelenou infrastrukturu.
„V loňském roce jsme dokončili metodiku Voda ve městě, jejíž vznik byl financován z grantu poskytnutého Technologickou agenturou České republiky. V rámci projektu jsme rozeslali první výtisk zástupcům měst s více než deseti tisíci obyvateli, knihovnám, univerzitám, státní správě, a spolkům, které se dlouhodobě zabývají udržitelným hospodařením s dešťovou vodou. Zájem o knihu byl však výrazně větší než naše možnosti ve finančním rámci projektu,“ říká Martina Sýkorová.
O publikaci byl velký zájem také mezi projektanty, studenty nebo dalšími nadšenci do udržitelného hospodaření s dešťovými vodami, na něž se kvůli nedostatku výtisků nedostalo, a proto se museli spokojit pouze s elektronickou verzí staženou z webových stránek www.vodavemeste.cz. Nejen pro ně, ale i pro všechny další zájemce o tištěné vydání Vody ve městě nyní odstartovala kampaň na portálu Hithit (www.hithit.com/vodavemeste) s cílem vybrat peníze na dotisk.
Vytištěná metodika oproti své elektronické verzi přinese svým uživatelům vyšší komfort při prohlížení a čtení. Navíc budou mít v ruce reprezentativní materiál, který pro ně bude podporou při jednáních o prosazování udržitelného přístupu k hospodaření s dešťovou vodou. Dotisk publikace bude oproti předchozí verzi obsahovat bonusy – kapitolu o komunikaci opatření HDV veřejnosti a několik dalších případových studií.