Datum zveřejnění: 
5. 4. 2022
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze a organizacemi Adra a Zásilkovna vysílají na Ukrajinu kamion s humanitární pomocí. Příjemcem je Admiral Makarov National University of Shipbuilding v Mykolajivu, jejíž rektor Eugenyi Trushliakov požádal vedení univerzit o pomoc. Náklad humanitárního transportu tvoří trvanlivé potraviny, dětské pleny, zdravotnické a hygienické potřeby v hodnotě 1 200 000 Kč.

„Jsme obklíčeni ze třech světových stran, ale západní cesta zůstává volná. Pokud nám můžete zaslat humanitární pomoc, budeme moc vděční!“ Osobní dopis rektora ukrajinské univerzity přišel s touto prosbou na adresu Vysoké školy chemické technologické v Praze 17. března 2022. Vedení školy, která již předtím darovala 1 000 000 korun na pomoc Ukrajině prostřednictvím Člověka v tísni, bez váhání rozhodlo o uvolnění další částky ve výši 1 milionu  z doplňkové činnosti a ve spolupráci se sousední ČVUT hledalo způsob, jak dostat humanitární pomoc přímo do Mykolajivu. Vedení tamější univerzity, jež funguje jako humanitární centrum nejen pro zaměstnance, studenty a jejich rodiny, ale i pro ostatní obyvatele půlmilionového města, totiž nežádalo o finanční podporu – potřeba je především jídlo a léky, kterých je v těžce sužovaném městě i na celé Ukrajině enormní nedostatek.

Když se nám ozval rektor Trushliakov, nepřemýšleli jsme o tom, zda pomoci, ale jestli je v našich silách doručit požadované věci přímo na Ukrajinu,“ říká rektor VŠCHT Praha Pavel Matějka. „Nakonec se povedlo logistický problém vyřešit díky zapojení organizací Adra a Zásilkovna, jimž touto cestou za obě naše univerzity ze srdce děkuji,“ doplňuje rektor Matějka.

Rektor Trushliakov požádal o pomoc dopisem též rektora ČVUT v Praze Vojtěcha Petráčka. Podle Petráčka ČVUT neváhalo: „Ukrajina si zaslouží veškerou podporu. A naše univerzita ji poskytuje v maximální míře, jaké je schopná. Ať už se jedná o pomoc ukrajinským uprchlíkům tady v Česku, nebo přímo napadené Ukrajině. Nakoupit věci do humanitárního transportu bylo tedy také jednomyslně přijatým rozhodnutím.

Kamion s humanitární pomocí vyrazil z Prahy na Ukrajinu v úterý 4. dubna 2022. Jeho cílem je ukrajinské město Mukačevo, kde má organizace Adra skladovací prostory a kde dojde k přeložení transportu do vozidla mykolajivské univerzity.

Jako poděkování nám v půlce dubna dorazilo z Mykolajivu video.

Picture

Picture

Picture