Datum zveřejnění: 
2. 2. 2022
V úterý 1. února večer vyhlásili v Centru architektury a městského plánování vítěze soutěže o nejlepší diplomovou práci v oblasti architektury, krajinářské architektury a urbanismu. Přehlídku diplomových prací každoročně pořádá Česká komora architektů se záměrem porovnávat úroveň kvality studia na vysokých školách architektury a příbuzných oborů. Přestože si studenti Fakulty architektury neobsadili medailové pozice, odnáší si ze soutěže všechny zvláštní ceny. Zajímavostí je, že hned čtyři ocenění získaly práce vytvořené ve školním ateliéru architekta Borise Redčenkova.

Zvláštní cenou Českých center ohodnotila porota Sáru Roeselovou. Její diplomová práce Obnova sídel Šluknovského výběžku se věnovala pod vedením Borise Redčenkova tématu “zapomenutého pohraničí.” Práce navázala na analýzu deseti obcí Šluknovského výběžku a předkládá návrh u třech odlišných obcí Lobendava, Velký Šenov a Staré Křečany. „Celkově pokládáme práci za cenný podklad pro odbornou diskusi a kvalitnější veřejnou debatu o tématu. Většinové vnímaní příhraničních regionů coby pouhých rekreačních destinací s horami a krásnou přírodou je, 32 let od otevření hranic a pádu železné opony, velmi zužující a ochuzující,” ocenila porota.

Zvláštní cenu Ministerstva průmyslu a obchodu získala Silvia Matisová za diplomovou práci Průmyslová zóna v Mezitratí, kterou vedl Boris Redčenkov. Podle poroty je „zajímavým návrhem integrace lehkého průmyslu do části městského území výrazně omezeného okolní dopravní zástavbou, v kombinaci s dalšími funkcemi města.“

Zvláštní cenu společnosti Cegra obdržel Jakub Tomášek za práci Litomyšl – Průtah. Porotci na projektu, který vedl Boris Redčenkov a věnuje se návrhu nového obchvatu Litomyšle, ocenili „výběr tématu a také detailní urbanistickou práci ve městě. Navržené řešení je inovativní až  vizionářské, ale nepřekračuje hranice utopie či nerealizovatelnosti.“

Zvláštní cenou společnosti Heluz byl oceněn Jan Čech za diplomní projekt Reuse centrum v Severním městě – Dílny sídliště Ďáblice. U absolventa z ateliéru Michala Kuzemenského porota ocenila „záměr doplnit veřejný prostor o objekty komunitního charakteru posilující život na sídlišti; stejně jako i zvolený konstrukční princip, který umožňuje značnou provozní a funkční variabilitu.“

Zvláštní cenu společnosti Zumtobel obdržela Martina Formánková za práci Jiný Vesmír – konverze kina v Orlové na komunitní centrum, kterou vypracovala pod vedením Borise Redčenkova. Podle poroty „výrazově úspornými prostředky razantně proměnila původní stavbu a posunula ji k současnému multifunkčnímu využití.“

V letošním ročníku se o ocenění ucházelo 86 diplomantů. Vítězkou se stala Eva Truncová z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně. Druhá cena patří Alžbětě Pomahačové za práci Město Sídliště. Prefabrikované domovy zpracovanou na Akademii výtvarných umění v Praze. Třetí pozici udělila porota absolventovi Fakulty umění a architektury TU v Liberci Tobiáši Hrabcovi za projekt Studentské bydlení a HUB v Liberci.

Diplomové práce hodnotila odborná porota v čele s předsedou Jiřím Opočenským. Dalšími členy byli architekti Jakub Chvojka, Petr Janda a Hana Maršíková a kritička a publicistka Karolína Jirkalová. Posuzovali především architektonickou kvalitu předložených prací. Vyzdvihli, že si váží „diplomních projektů, které hledají odpovědi na aktuální problémy, řeší netypická zadání a pohybují se v oblasti inovace.“

Video z vyhlášení výsledků soutěže najdete zde.

Všechny oceněné projekty najdete na stránkách soutěže.

https://www.fa.cvut.cz/cs/aktualne/39306-vsechny-zvlastni-ceny-prehlidky-diplomovych-praci-vysbirali-studentky-a-studenti-atelieru-redcenkov-a-kuzemensky

Picture

Picture

Picture

Picture