Datum zveřejnění:
16. 12. 2021
Dne 14. prosince byli oceněni nejlepší sportovci ČVUT za rok 2021. První tři místa obsadili vodní slalomáři Vít Přindiš, Martina Satková a Antonie Galušková. Celkem byli rektorem ČVUT doc. Vojtěchem Petráčkem za účasti ředitele doc. Jiřího Drnka a doc. Zdeňka Valjenta z Ústavu tělesné výchovy a sportu ČVUT oceněni čtyři sportovci. V anketě o nejlepšího sportovce ČVUT za rok 2021 se umístilo 17 sportovců.

Vítěz Ing. Vít Přindiš studuje 2. ročník magisterského studia Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT (MÚVS) a je vodním slalomářem. V loňském výrazně uspěl na 22. Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Itálii v Ivrea, kde se stal trojnásobným mistrem Evropy, konkrétně získal 1. místo ve slalomu na K1; 1. místo v extrémním slalomu na K1; 1. místo v soutěži týmů na 3x K1. Dále reprezentoval ČVUT na: MS v Bratislavě (4. místo v soutěži týmů a 10. místo v extrémním slalomu); získal 1. místo v celkovém hodnocení Světového poháru ve slalomu K1; 1. místo v celkovém hodnocení Světového poháru v extrémním slalomu na K1; až na týmový závod jsou to všechno výsledky v OH disciplínách v Paříži 2024.

Druhá Bc. Martina Satková je studentka 1. ročníku navazujícího magisterského studia MÚVS, závodí ve vodním slalomu a sjezdu na divoké vodě. Na MS v Bratislavě vyhrála 1. místo C1 tým (3x C1); 3. místo C1 ženy sprint (sjezd na divoké vodě); na MS do 23 let v Tacenu získala: 1. místo v C1 tým (3x C1); 2. místo K1 ženy extrémní slalom; dále 1. místo na Mistrovství Evropy do 23 let v Solkanu v C1 tým (3x C1); 1. místo ve Světovém poháru ve Španělsku (La Seu d'Urgell) na K1 ženy extrémní slalom; 1. místo na MČR na K1 ženy extrémní slalom; 2. místo v anketě Kanoista roku (sekce sprint).

Třetí umístěná Antonie Galušková studuje druhým rokem na Fakultě dopravní ČVUT a závodí ve vodnímu slalomu. K jejím sportovním úspěchům za uplynulý rok patří: na MS v Bratislavě: 2. místo v týmech (3x K1); 6. místo v individuálním závodě na K1; na ME v italském Ivree 3. místo v týmech (3x K1) a 15. místo v individuálním závodě na K1; na MS do 23 let v Tacenu 3. místo v extrémním slalomu na K1; na Světovém poháru v Praze 9. místo na K1; 1. na MČR do 23 let na K1; celkové 2. místo v ČP Skupiny ČEZ.

Na čtvrtém místě se umístil Bc. Vít Hlaváč, student 1. ročníku navazujícího magisterského studia Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, který se věnuje atletice, konkrétně chůzi. Na OH v Tokiu získal 43. místo v chůzi na 50 km; 35. místo na ME v chůzi na 20 km družstev; byl 3x 1. na Mistrovství České republiky – na 20 km, 35 km a 50 km; při závodě na 50 km byl naměřen mezičas na 35 km (2:41:26), který je uváděn jako český rekord na této nové trati; 15. místo ve světových tabulkách na nové trati 35 km chůze.

Rychlostní kanoistikou se zabývá také studentka 4. ročníku bakalářského studia na Fakultě stavební ČVUT Anežka Paloudová. V roce 2021 získala: 4. místo na mistrovství světa na K1 na 1000 m v Kodani a 9. místo na K1 na 500 m tamtéž; 10. místo na ME v Poznani na K4 na 500 m a 11. místo na K1 na 500 m; 2. místo na MS do 23 let na K1 na 1000 m v Portugalsku; 3. místo na ME do 23 let v kategorii K1 na 1000 m v Poznani; 2. místo na Světovém poháru na K1 na 1000 m v Barnaul (Rusko); je 5x mistryně ČR; celosvětový žebříček: 2. místo K1 ženy na 1000 m, 9. místo K1 ženy na 500 m; 4 x vítězka Akademického mistrovství ČR.

Šesté místo obsadil Bc. Jakub Dobrý, student 1. ročníku navazujícího magisterského studia Fakulty informačních technologií ČVUT. Věnuje se jachtingu (třída RS 500, se svou sestrou) a v letošním roce byli: 1. na MS v Como v Itálii (vyhráli i v soutěži Family a v soutěži smíšené posádky (existuje 33 lodních tříd, tato je neolympijská, startovalo 58 lodí z 8 států)); 1. místo v celkovém pořadí Evropského poháru; 1. místo v Evropském poháru juniorů; 1. místo na Mistrovství Holandska; 1. místo na Mistrovství Německa.

Sedmý skončil v anketě Ing. Lukáš Gdula, který je na doktorandském studiu na Fakultě elektrotechnické ČVUT a věnuje se atletice. Konkrétně v chůzi získal: 46. místo na Olympijských hrách v Tokiu na 50 km; 39. místo na ME družstev na 20 km; 4 x 2. místo na Mistrovství ČR na různě dlouhých tratích.

Osmý Bc. Jakub Zavřel je student 3. ročníku magisterského studia Fakulty elektrotechnické ČVUT. V rychlostní kanoistice získal: 3. místo na ME na K1 na 500 m v Poznani; 12. místo na MS v Kodani na K2 mix na 200 m a 13. místo tamtéž na K1 na 1000 m; 1. místo na Světovém poháru v Barnaul (Rusko) na K1 na 500 m; aktuálně je na 2. pozici ve světovém žebříčku pro disciplínu K1 na 500 m; 2x 1. místo na MČR na K1 200 m a na K1 na 1000 m; 2x 1. místo na AMČR na K1 na 200 m a na K1 na 1000 m.

Devátý Bc. Josef Kolář studuje Fakultu strojní ČVUT, 2. ročník navazujícího magisterského studia. Jeho disciplínou je vzpírání. Získal: 10. místo ve dvojboji (327 kg) na ME v Moskvě (v té soutěži 12. místo v trhu a 11. místo v nadhozu); 1. na MČR ve dvojboji v kategorii do 96 kg (320 kg); 1. na Akademickém MČR ve dvojboji v kategorii do 96 kg (332 kg); české rekordy mužů do 96 kg: trh – 147 kg, nadhoz 187 kg, dvojboj 334 kg; české rekordy mužů do 102 kg: trh – 156 kg, nadhoz 188 kg, dvojboj 342 kg.

Desátá Barbora Betlachová je studentka 2. ročníku bakalářského studia MÚVS a závodí v rychlostní kanoistice, kajaku. Obsadila: 8. místo na MS v Kodani na čtyřkajaku na 500 m; 6. místo na MS do 23 let v Portugalsku na K4 na 500 m; 5. místo na ME do 23 let v Poznani na K4 na 500 m; 1. místo na Mistrovství ČR na K4 na 500 m; 5. místo na Mistrovství ČR na K1 na 500 m a na 200 m.

Jedenáctý Bc. Tomáš Klinský studuje 1. ročník navazujícího bakalářského studia Fakulty dopravní ČVUT a jeho disciplínou je sjezdové lyžování. Připsal si tyto úspěchy: Mistr ČR v super G; taktéž vítězství na Mistrovství Slovenska v super G; poté nominace na Mistrovství světa do Cortiny ď Ampezzo na rychlostní disciplíny a alpskou kombinaci. Bohužel při odjezdu při povinných testech bylo zjištěno, že Tomáš je pozitivní na Covid-19; po návratu po nemoci ještě 1. místo v super G na mezinárodních závodech FIS v Passo San Pellegrino a 6. a 7. místo na Mistrovství Slovinska ve sjezdu a v alpské kombinaci v Tarvisiu.

Dvanáctý Petr Čech je student Fakulty strojní ČVUT, 1. ročníku bakalářského studia, a závodí ve windsurfingu – slalomu a foil slalomu. Získal za uplynulý rok: 4. místo na MS do 21 let v Itálii; 3. místo na ME do 21 let v Rakousku; 1. na Mezinárodním mistrovství ČR v kategorii muži; 1. na Mistrovství ČR v mužích; 21. místo na Světovém poháru v Chorvatsko v kategorii muži.

Třináctá umístěná Emma Maštalířová studuje 2. ročník bakalářského studia Fakulty stavební ČVUT a v atletice, konkrétně trojskoku, získala: 11. místo v kvalifikaci na ME do 23 let v Tallinu (do finálové soutěže nemohla nastoupit kvůli karanténě); 6. místo na ME družstev v Kluži (1. liga, 2. nejvyšší evropská soutěž); byla 2x 1. na Mistrovství ČR (venku, v hale); vyhrála 2. místo na MČR do 22 let; 2x 1. na ČAH (dálka, trojskok); osobní rekord v trojskoku 13,38 m.

Čtrnáctý se umístil Štěpán Potůček, který studuje Fakultu strojní ČVUT, 2. ročník bakalářského studia. Věnuje se sportovnímu lezení, v němž dosáhl těchto výsledků: 61. místo v lezení na obtížnost na MS v Moskvě; 63. místo v boulderingu na MS v Moskvě; 34. místo na EP v boulderingu v Krakově; 2x 2. místo na Akademickém MČR v boulderingu a v lezení na obtížnost.

Patnáctý Jan Kolář je student 1. ročníku bakalářského studia Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a závodí ve vzpírání, konkrétně silovém trojboji. Získal: 6. místo na ME do 20 let ve vzpírání v kategorii do 102 kg; 4. místo na Mistrovství světa GPC do 19 let v silovém trojboji v kategorii do 100 kg; 1. na Mistrovství ČR do 20 let ve vzpírání v kategorii do 102 kg; byl 2. na Mistrovství ČR do 23 let ve vzpírání v kategorii do 102 kg; 2. na Mistrovství ČR mužů ve vzpírání v kategorii do 102 kg; v roce 2021 vytvořil i 14 nových národních rekordů juniorů do 20 let (2x v trhu v kategorii do 96 kg; 4x v trhu v kategorii do 102 kg, 4x v nadhozu do 102 kg a 4x ve dvojboji do 102 kg).

Šestnáctá Aneta Pokorná studuje 2. ročník bakalářského studia Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Její disciplínou jsou jiu jitsu, sambo a judo, v nichž získala: 2. místo na MS v jiu jitsu v kategorii do 21 let ve váze do 57 kg v Abú Dhabí; bronz na Českém poháru v judu v Brně v kategorii do 57 kg; byla na 1. místě světového žebříku v jiu jitsu žen do 57 kg v kategorii do 21 let.

Na sedmnáctém místě se umístil Jan Trafina, student 4. ročníku bakalářského studia Fakulty stavební ČVUT. Závodí v atletice. Úspěšný byl v těchto závodech: finále na ME do 23 let v Tallinu ve štafetě 4x100 m (diskvalifikace); získal 24. místo na ME do 23 let v běhu na 200 metrů; 5. místo na MČR v běhu na 200 metrů; 4. místa na MČR do 23 let v běhu na 100 a 200 m; 2. místo na Akademickém mistroství ČR v běhu na 100 m a 3. místo v běhu na 400 m.

Foto, zdroj: Jiří Mrhal