
Zasedání PIR zorganizoval Pražský inovační institut (Pii) z pozice hlavního koordinátora tvorby Regionální inovační strategie hlavního města Prahy (RIS3). V rámci inovačních platforem se budou setkávat experti z různých sektorů, kteří budou propojovat veřejnou správu, výzkum i byznys, identifikovat současné trendy ve vědě a výzkumu a hledat cesty pro jejich využití obchodní i v rámci urbánního rozvoje Prahy.
„Za hlavní město vyvineme maximální úsilí, abychom na podporu našich plánů našli v rozpočtu města v příštích letech dostatek finančních prostředků. Chceme také aktivně využívat i možností spolufinancování ze zdrojů z dotačních titulů či od soukromého sektoru. Praha bude podporovat odpovědné a udržitelné podnikání stavějící na znalostech a dovednostech, napomáhat vzniku nových příležitostí a fandit úspěchu našich podnikatelů a výzkumníků v zahraničí,” říká primátor Zdeněk Hřib. Jednání Pražské inovační rady jsou součástí projektu Prague Smart Accelerator (PSA), hrazeného z evropské dotace OP Výzkum, vývoj a vzdělávání.
„Praha by měla být nejen městem s Karlovým mostem, ale i městem, kde vznikají vynálezy, které se převádějí do praxe, a jež bude atraktivní pro zahraniční vědce. Česká metropole je již světovým centrem umělé inteligence. Chtěli bychom něco podobného udělat i pro další obory, které jsou v Česku excelentní, například pro biochemii a kosmický výzkum. Tam, kde jsme silní, bychom chtěli vytvořit co nejlepší prostředí, aby vznikaly vynálezy, které by se převáděly do praxe, a zároveň zde zbyly i všechny peníze, které se tím vydělají. To vše by měla Pražská inovační rada podporovat," popisuje prof. Ing. Zbyněk Škvor, CSc., předseda Pražské inovační rady a prorektor pro vědu, tvůrčí činnost a doktorské studium ČVUT v Praze.
PIR vznikla v roce 2014. Jejími členy jsou odborníci, kteří formulují inovační politiku města a zároveň v této oblasti koordinují spolupráci Prahy s dalšími kraji ČR i s celostátní politikou výzkumu a inovací. Pražská inovační rada se bude scházet třikrát až čtyřikrát do roka. Na činnosti a výsledcích platforem budou spolupracovat například také ČVUT v Praze, Akademie věd ČR, Univerzita Karlova, Technologická agentura ČR, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, ESERO, “kosmický inkubátor” ESA BIC, prg.ai či státní agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest.