23. 3. 2021
1. místo: Pavla Hanousková a Ondřej Čeliš z Fakulty stavební ČVUT
Je velmi konkrétní zadání v architektuře něčím, co svazuje fantazii či originalitu? Odpověď na tuto otázku hledala poprvé studentská soutěž, jejíž 13. ročník vyhlásila společnost Central Group. Budoucí architekti měli navrhnout vzhled pěti sekcí bytového domu v nové rezidenční čtvrti v Praze 6. Vítězi se stali Pavla Hanousková a Ondřej Čeliš z Fakulty stavební ČVUT, programu Architektura a stavitelství. Druhé místo obsadili Laura Izabela Lukáčová a Miroslav Slezák z Fakulty architektury ČVUT a třetí místo patří Matouši Pluhařovi a Ondřeji Pecháčkovi, také z Fakulty architektury ČVUT.

Oproti minulým ročníkům, kdy bylo úkolem studentů navrhnout v Praze například rozhlednu, výstavní síň nebo zajímavou stavbu na neobvyklém místě, bylo pro soutěžící konkrétní zadání možná i trochu překvapivé. Zhostit se museli návrhu vzhledu pěti sekcí bytového domu na náměstí rezidenční čtvrti v místě současného areálu Westpoint v Praze 6, kde Central Group plánuje vybudovat unikátní projekt s více než dvěma tisíci byty a řadou obchodů, služeb, restaurací i kaváren. Pro dané území již zpracoval urbanisticko-architektonickou koncepci nové čtvrti Ateliér Jakub Cigler Architekti. Objemy a výšky bytových domů tak byly pro soutěžící už dané a nebylo možné je výrazně měnit. Respektovat museli i dispozice domů a skladbu bytových jednotek, která odpovídá požadovanému obchodnímu modelu investora, měnit je mohli jen minimálně, a to tvarováním fasády.

Studenti se museli vyrovnat jak s danými podmínkami, tak se skutečností, že jim tentokrát, s ohledem na pandemii, většinou chyběla možnost konzultace s pedagogy. V zadání soutěže zaznělo, že pokud návrhy studentské soutěže investora zaujmou, otevře se prostor pro jednání o další možné spolupráci, nebo dokonce využití architektonického řešení v nové čtvrti.

Vítězi 13. ročníku soutěže se stali Pavla Hanousková a Ondřej Čeliš, studenti druhého ročníku magisterského studia Fakulty stavební ČVUT. Odborná porota se pro jejich návrh rozhodla jednomyslně. Od společnosti Central Group získali odměnu 100 tisíc korun, velmi si však cení i druhé části odměny, a to možnosti stáže v ateliéru architekta Pavla Hniličky. Zde dokonce došlo díky iniciativě zadavatele soutěže a vstřícnosti architekta Hniličky k drobné výjimce v pravidlech, v nichž se totiž uvádí, že v případě vítězství týmu se stáže může zúčastnit pouze jeden zástupce. V tomto případě dostali tuto možnost oba autoři.

Druhé místo a odměnu 50 tisíc korun získali Laura Izabela Lukáčová a Miroslav Slezák z Fakulty architektury ČVUT, třetí místo a prémie 25 tisíc korun patří Matouši Pluhařovi a Ondřeji Pecháčkovi, také z Fakulty architektury ČVUT.

Reportáže ze soutěže najdete zde: Architektonická soutěž pro studenty (central-group.cz)

Foto, zdroj: Central Group

1. místo: Pavla Hanousková a Ondřej Čeliš z Fakulty stavební ČVUT