Datum zveřejnění: 
23. 11. 2020
Jan Šafařík, Tomáš Bašta a Tomáš Stanovčák získali Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné činy studentů či absolventů pro rok 2020. Studenti vytvořili webovou aplikaci www.koronavirus24.cz, kde počítačový program, tzv. chatbot, odpovídal během jarní vlny pandemie 24 hodin denně na dotazy týkající se koronaviru.

Chatbot čerpal aktuální informace pouze z ověřených zdrojů, tedy z internetových stránek Ministerstva zdravotnictví ČR, Státního zdravotnického úřadu a ze zpravodajského portálu ČT24. V době začínající pandemie na jaře letošního roku představoval chatbot jednoduchý a lidský přístup k nejvíce potřebným informacím, jako byly například typické příznaky onemocnění, možnosti ochrany a prevence, přehled aktuálních omezení, pravidla průběhu karantény, nebo návod o péči o látkovou roušku.

Službu www.koronavirus24.cz vytvořili studenti FIT ČVUT ve svém startupu WaldoBot, který se tvorbou chatbotů zabývá. Díky svým zkušenostem a studijním znalostem zvládli službu spustit jen několik dní od vzniku nápadu.

„Velmi pozitivně vnímám fakt, že tato nelehká doba přináší výzvy v podobě pomoci druhým. Jsem rád, že naši studenti zúročili znalosti získané na naší fakultě a díky jejich nezištné iniciativě vznikl projekt, který pomáhá veřejnosti odpovídat na otázky kolem koronaviru. Jsem hrdý na to, že takové studenty máme a věřím, že znalosti, které na fakultě získali, jim v tomto jejich úsilí pomohly,“ říká doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D., děkan Fakulty informačních technologií ČVUT.

O události informovala tato média: metro.cz