Datum zveřejnění: 
28. 5. 2020
Síťová skupina na katedře telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL ČVUT) se dlouhodobě věnuje vývoji vlastní platformy pro testování datových sítí a nástrojů k jejich analýze. Na HW a SW „podvozku“ zařízení F-Tester vznikl unikátní systém pro tzv. drive testy (testy za pohybu) mobilních sítí s označením 4drive-box.

Bez připojení k internetu se dnes neobejde žádný člověk ani věc. Požadavky na datovou konektivitu, zejména na bezdrátové připojení vždy a všude, se neustále zvyšují. Parametry datové komunikace je proto nutné testovat a měřit. K tomu slouží zařízení nazvané F-Tester® vyvinuté na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, které umí měřit kvalitativní parametry datové komunikace, speciálně připojení k internetu (parametry sítí NGA – Next Generation Access).

Od implementace testů pro mobilní a bezdrátové sítě Wi-Fi byl už jen pomyslný malý krůček k SW integraci multitestů více operátorů zároveň („orchestrátor“ testů) a sestavení HW robustní platformy pro vestavbu do vozidla pro zajištění dlouhodobých měření pokrytí za jízdy (drive-testy) s označením F-Tester 4drive-box. Zařízení je určeno pro měření parametrů stávajících mobilních sítí s připravenou podporou testů sítí 5G a bude využito Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ, odbor kontroly a ochrany spotřebitele).

Hlavní vývojář a architekt systému Zbyněk Kocur k projektu uvádí: „Naše nové zařízení prošlo úspěšně náročnými zkouškami a je připraveno k ostrému nasazení. Přispěje k ověřování konektivity a „hlídání“ operátorů, zda poskytují adekvátní pokrytí území a dostatečnou kvalitu připojení.“ Doc. Jiří Vodrážka, vedoucí katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT, dodává: „Rádi bychom F-Tester 4drive-box nabídli i samotným operátorům pro vlastní průběžné ověřování parametrů sítě, protože je vhodnou a cenově dostupnou alternativou k platformám renomovaných dodavatelů testovací techniky. Naší devizou je flexibilní vývojový tým, který je schopen reagovat na nejnovější trendy a požadavky klientů.“

F-Tester® a jeho logo je chráněnou známkou ČVUT v Praze. Více informací na https://f-tester.fel.cvut.cz.

O testeru informovala tato média: mobil.idnes.cz, vyvoj.hw.cz, itbiz.cz, eurozpravy.cz, lidovky.cz, ceskavedadosveta.cz.