Datum zveřejnění: 
28. 5. 2020
Plicní ventilátor CoroVent vyvinul ve spolupráci s iniciativou COVID19CZ a dalšími experty tým profesora Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Na konci dubna začala ventilátor v rámci licence ČVUT sériově vyrábět třebíčská společnost MICo Group. CoroVentu se nyní daří i na evropském poli. Získal druhé místo v hackathonu EUvsVirus, který byl největší panevropskou online akcí tohoto typu a který iniciovala Evropská komise společně s Evropskou radou pro inovace. V Evropě v těchto měsících nevznikl žádný obdobný projekt, který by se dostal do fáze výroby a certifikace.

Cílem hackathonu bylo nalézt praktická řešení v boji proti probíhající pandemii COVID-19. Akce spojila 22 600 účastníků z různých prostředí Evropy a zahrnovala více než 37 výzev souvisejících s pandemií. Vedle členských států EU participovaly v hackathonu i třetí země. Vzniklo celkem 1 169 nových týmů, které mohou vést vytvoření nových firem. Za vítěze evropského hackathonu #EUvsVirus bylo vybráno 117 inovativních řešení na podporu obnovy po pandemii COVID-19. 

Hackathonu se účastnilo i 146 participantů z ČR, kteří předložili 30 návrhů na řešení. Projekt CoroVent se umístil na druhém místě v kategorii „Ventilátory/respirátory“. Následně byl vybrán mezi top 31 projektů, které se živě prezentovaly na navazujícím "matchathonu". Více informací o této akci najdete na stránkách https://www.euvsvirus.org/programme/.  

„CoroVent je krásným příkladem, na němž můžeme vidět, jak funguje spolupráce firem s akademickou sférou. Zvyšuje tím tak naši konkurenceschopnost jako státu,“ uvedl k mezinárodnímu úspěchu projektu rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček.   

Profesor Karel Roubík se věnuje plicním ventilátorům už 25 let. „Kvalitou a bezpečností má podobné vlastnosti jako ventilátor, který se používá na jednotkách intenzivní péče, ale nemá funkcionality nepotřebné pro pacienty s koronavirem. Má tak jednodušší ovládání a nepotřebuje natolik vyškolený personál jako klasický ventilátor,“ popsal CoroVent prof. Karel Roubík.

„Na konci dubna jsme začali sériovou výrobou přístroje, který na začátku března vůbec neexistoval," uvedl jednatel MICo Group Jiří Denner. „Prioritně jsme připravili 180 kusů pro Českou republiku. Do konce května jsme sestavili dalších 200 plicních ventilátorů. Z CoroVentu se tak stal strategický výrobek v mezinárodním měřítku,“ dodal Jiří Denner.